Bästa medlemmar
Hösten är här med besked och med den närmar sig slutet av en ny framgångsrik golfsäsong. Det är min förhoppning att ni alla känner att säsongen på Örestad varit så bra som ni planerade och hoppades på inför 2026.
Vi har en stabil och positiv ekonomi som ger klubben en god möjlighet till utveckling och förbättringar.
Allt för att det ska vara attraktivt att vara medlem på Örestad och, inte minst, få valuta för sin års- och medlemsavgift.
Jag är både glad och stolt när jag är på klubben för att spela golf eller bara besöka Örestad av någon anledning. Det är oftast en stor aktivitet hos oss och i stort sett alla gånger kommer ett hej eller en höjning av armen som hälsning. Jag upplever detta oerhört positivt och tar det som ett bevis för bra trivsel och ett stort engagemang för Örestad.
Tack alla ni som svarat på vår medlemsundersökning! Denna undersökning ger oss en klar bild av vad ni alla tycker om klubb, bana, träning, restaurang och en massa andra saker. Ledning och styrelse arbetar tillsammans för att lösa de utmaningar som kommit fram i undersökningen. Självklart finns det önskemål som inte är genomförbara av ekonomiska skäl, juridiska skäl eller kort och gott det vore bra att ha, men det för inte klubben framåt. Jag ber er dock att fortsätta med era synpunkter och frågor för kanske är det en idé som verkar helt ute i det blå idag, men som i morgon visar sig vara ett fantastiskt förslag.
Onsdagen den 28/10 ha vi informationsmöten i restaurangen för alla medlemmar där våra tankar kommer att presenteras. Vad planeras till nästa säsong och på lite längre sikt? DU, som enskild medlem, uppmanas att tycka till om framtiden (den runt hörnet och den lite längre bort) och inte minst ställa frågor. Vi har två tillfällen den 28:e och det är 14:30 respektive 18:00. Vi bjuder på kaffe och kaka. Anmäl dig på mingolf.se
När jag är inne på möten så är det även inom kort dags för årets höstmöte och extra bolagsstämma. Dessa går av stapeln i konferensrum Albatross den 12/11 kl 19:00. Här kommer bland annat sammanfattning av medlemsundersökningen att presenteras, verksamhetsplan för 2026 beslutas, prognos 2026 ges, budget ska godkännas och val av styrelse genomföras. Dagordning finns redan på hemsidan och samtliga handlingar kommer att finnas tillgängliga senast den 5/11. Du får tillgång till materialet på hemsidan via inloggning med ditt golf-id. Även här anmäler man sig på mingolf.se
Som jag tidigare berättat så har Örestads Gk i år väckt klubbens juniorsatsning ordentligt till liv. Vi har runt 150-160 juniorer i mer eller mindre regelbunden träning. Ambitionen är att få fler av dagens medlemmar i regelbunden träning.
Det finns återigen ett elitlag som har nått fina framgångar i år. Många har varit involverade i detta mycket lyckade arbete med våra juniorer. Tack till er alla! Det är både roligt och väldigt nödvändigt att vi har en fungerande juniorverksamhet då vi vill se Örestad fortsätta sin verksamhet många år framåt.
Utan dold stolthet kan jag berätta att vi för första gången på väldigt länge fått en spelare inbjuden till ett framtidsläger inom Svenska golfförbundet. Viggo Lundin är en av 12 spelare som ges denna fantastiska möjlighet och han kommer att delta i SWGT:s (Swedish Golf Team) framtidsläger på Öijareds Gk i början på november.
Stort GRATTIS Viggo!! Vi är både glada och stolta för din framgång. Lycka till på lägret.
Anders och Alfred med flera (våra tränare) har varit bokade mest hela tiden med träning för seniorer och juniorer, vilket tyvärr medfört att det varit svårt att kunna boka träningstider. Till nästa säsong kommer vi att ha ytterligare en tränare för att ge ännu fler möjligheten till både träning i grupp och individuell träning. Marie kommer även nästa att finnas på klubben.
Tävlingarna har i stort sett avslutats för året. Sista tävlingen var Golfamore Trophy som genomfördes i slutet av september månad.
Vann gjorde Susanne och Tommy Nilsson från Örestads Gk. Stort GRATTIS och lycka till på finalen nästa år.
I månadsskiftet november/december kommer 18-hålsslingan att stängas, men även i år är en 9-hålsslinga öppen hela vintern. Förutsatt ”vanligt” väder kommer slingan och greenerna att vara öppna för spel. Korthålsbanan är öppen oavsett väder. Generellt kommer det att vara utslag från matta på par 3-hålen på 9-hålslingan och på samtliga hål på korthålsbanan.
Under vintern är det minst lika viktigt att vi alla fortsätter med att laga nedslagmärken, lägga tillbaka eventuella torvor och kratta samtliga bunkrar.
Låt mig till sist uppmana er att INTE ha något liggande synligt i bilen när ni parkerar på klubben. Vi har haft några få bilinbrott i år där man slagit in en ruta och tagit med sig det som låg i bilen.
Banan är fortfarande i väldigt gott skick så någon eller några rundor hinns det med innan säsongen tar slut
Vi ses den 28/10 och 12/11
Väl mött på klubben och banan,
Lev väl, ta hand om er och svinga lugnt!
Hasse Lindegård
Ordförande


