Seriespelet 2025

Spelschema 2025 för våra lag

Spelschemat hittar du här: Seriespelet 2025

Här nedan kan du se vem som är lagledare för respektive lag.

Är du intresserad av att spela i år så ta kontakt med lämplig(a) lagledare.

Observera att vi har bestämt att man skall spela i sin rätta åldersgrupp. Inga överåriga således utan man flyttar upp när man passerat en övre gräns.

Vid körning till bortamatcher rekommenderar vi en milersättning på 20 kronor som delas på antalet personer i bilen, inkl. föraren.

H40Marcus Wigren
marcus@famwigren.com
H50Jim Bergvall
jbergvall@gmail.com
H60:1Björn Lindwall
bjorn.lindwall57@gmail.com
H60:2 Per Klyse
pklyse@outlook.com
H70:1Mark Nesling
markleenes@gmail.com
H70:2Conny Nilsson

conny_nilsson_55@hotmail.com
H75:1Kåre Larssonkare.a.i.larsson@gmail.com
H75:2Christer Ericsson
cericsson6@gmail.com
H80:1Sven Nyberg
nybergsven@hotmail.com
H80:2Bo Gunnarssonbo.g04697045@telia.com

Resultat

Avslutningstävling för alla deltagare i seriespelet

Den 19 oktober spelades en ny tävling där herrar från Örestads 10 olika serielag tävlade mot varandra i både singel och lag. Det har varit ett bra år för herrlagen – hela 7 av 10 lag lyckades säkra en andra plats i sin respektive division och det var taggade spelare som kom till start.

Intresset överträffade alla förväntningar och det var 54 spelare som kom till start på en kylig och solig dag med måttlig vind. Seriespelet spelas som bruttotävling men för att spelarna med ålder mellan 40 och 80+ kunde spela en tävling som alla skulle få möjligheten att vinna spelade vi en nettotävling. Vi spelade om både singel och lagpriser, där de 3 bästa resultat i laget räknades.

Singeltävlingen vanns av Dan Gillheim (lag H75:2) på fina 69 slag netto.

Lagtävlingen vanns av lag H80:2 på 1 slag över par. De 3 bästa spelare i laget var Roger Nyberg (71 netto), Michael Gedda (73 netto) och Bo Gunnarsson (73 netto).

På andra plats kom lag H70:2 på 6 slag över par och på tredje plats kom lag H75:2 på 7 slag över par.

Grattis till alla vinnare

Omgång 1

H40 Tegelberga GK (Marcus Wigren)

Det var inte lätt att få ihop lag, länge såg det ut som vi bara skulle vara 4 men tack till Mattias och Peter som kom med i sista sekund och kunde boka om på jobbet. Även om era scorer inte räknades kunde vi andra ju slappna av lite iallafall.

Resultaten blev enligt nedan och framförallt ett stort grattis till Joacim Björklund som gjorde en enastående insats. 73 slag (+2) trots att han gick hål 9-11 4 över par. Hörde också en fågel viska att Joacim älskade greenerna (och de var bra).

Joacim Björklund 73
Marcus Wigren 81
Jonas Lander 81
Jonas Hagre 82
Mattias Lindén 86
Peter Buregård 91

Med dessa resultat blev vi 2:a, bara 8 slag efter Tegelberga som dels hade hemmaplan men också hade sammanlagt ca 11 slag bättre i hcp OCH hemmabana. Och Tegelberga är en bana där man verkligen har nytta av hemmabana tycker jag. Hade själv ett par hål där jag insåg att trots bra slag låg man fel. Värst var att stå 35-40 meter från green på hål 6 efter en riktig bra framspelad spoon och inse att jag hade en vinkel till greenen där jag inte vågade gå på flaggan utan fick sikta 15 meter höger om den och dessutom medvetet lägga mig kort på banans kanske längsta green när flaggan stod långt och i nerförsbacke. Det hade aldrig en hemmaspelare gjort 🙂
Övrig kuriosa från gårdagen kan ju vara att vi träffade på en ung kille som fått upp en gädda på ca 50-60 centimeter i dammen på 15:e (jag vet att man mäter en fisk i vikt men hans våg ”laggade” sade han). Och att några turistgolfare på niohålsbanan fick för sig att vi i H40 inte kan slå snett och helt sonika plockade upp min boll i ruffen på 18:e där jag skulle leta. Tur de var ärliga iallafall.

H50 Landskrona GK (Jim Bergvall)

Med en ny säsong och därmed också till stor del nytt motstånd ser vi fram emot ett spännande år i H50 Division 2 Södra. Tävlande lag är Örestad, Landskrona, The National, Kävlinge, Ljunghusen och Sjöbo. Vi har också en del nya tillskott till H50-laget vilket är väldigt glädjande.

Denna omgång spelades på Erikstorpsbanan på Landskrona GK och det var en bana i fint skick med tanke på att vi är i början av säsongen. Det var särskilt skönt att greenerna var fina, eftersom den som stod för flaggplaceringarna hade gjort sitt bästa för att det skulle vara svårputtat.

Jag kan med ganska rejäl stolthet rapportera att Örestad kammade hem lagsegern i första spelomgången med en sammanlagd score mot par på +17 mot hemmaklubben Landskrona GKs +21.
Dagens stabila resultat presenterades av David Sandberg 72 (på par), Stefan Nilsson på 75, Jim Bergvall 77, Ulf Persson och Patrik Larsson på 81 och Fredrik Harty på 84.

Tabellen:

Örestads +17
Landskrona +21
The National +29
Sjöbo +30
Ljunghusen +36
Kävlinge +40

H60:1 Sjöbo GK (Björn Lindwall)

Vårt lag hade en tuff dag på Sjöbo GK!
Vi hade en snittscore på ca 90 slag, vilket är lite för mkt.
Nästa omgång spelas på Malmö Burlöv.
Alla killar är så klart väldigt revanchsugna!

H60:2 Ljunghusens GK (Per Klyse)

Lag 2 fick en tuff första match och dag på Ljunghusen med mycket blåst som gjorde banan extra svår.
Det blev en snittscore på 98 slag, helt Ok med tanke på blåsiga vädret.
Björn blev 3:a i netto klassen, bra spelat Björn och även bra spelat Staffan, Rolf och Stefan
Nu är alla i lag 2 revanschsugna till nästa spel 😀

H70:1 Sjöbo GK (Mark Nesling)

Idag den 15 maj spelade H70 lag 1 sin första match i årets seriespel på en blåsig Sjöbo GK.
Lagledaren visade vägen med dagens näst bästa resultat och laget kom på en fin andra plats – 4 slag efter Kristianstad som vann på 333 slag.
Örestads 4 bästa resultat hade Mark Nesling 80, Yan Leger 84, Jan Katra 86 och Jan Peterzén 87.

H70:2 Öresunds GK (Conny Nilsson)

Då var första matchen avklarad.
En härlig dag med många solglimtar och på slutet en kall vind från havet.
Våra spelare spelade bra med Mats Sköld med 82 brutto på en andra plats.
Övriga resultat från våra spelare blev
Åke Karlsson 86, Conny Nilsson 87, Claes Lundin 89, Bertil Johansson och Per Gillheim 90.
Nettoresultat blev Mats 70, Conny 73, Per 74, Åke 75, Bertil 78 och Claes 79.

Lagresultat efter första omgången:

Öresund 329
Örestad 344
Degeberga 357
Skepparslöv 365
Hässlegården 367
Skyrup 387

Tack Per för ditt inhopp med kort varsel.

Tack till Claes som vi lånat från lag 1

H75:1 Hinton/Rönnebeck (Kåre Larsson)

Säsongens första spelrunda genomfördes den 8 maj vid Hinton GK i Rönnebäck. Banan var i fint skick med som vanligt luriga greener. Enligt klubbens hemsida var Stimp 10 men med onduleringar därtill så rullade det lätt.
Fairway-ytorna och semiruff klipps via robotklippare numera, små aggregat på resp hål, ibland 2 st. Ytorna var väldigt välansade och tätvuxna.
Resultatet, ja laget kom på 5 plats men med lite bättre flyt kunde det ha varit ” pallplats”. Nästa gång…
Lars F blev netto-tvåa. Bruttoresultaten som inräknades i laget var mellan 89-94 slag via Kåre L, Gert N, Lars F och Claes U.

H75:2 Hinton/Rönnebeck (Anders Davidsson t.f. lagledare)

Som Kåre skriver ovan är banan inte lätt för gästspelare. Lägg därtill att det finns många hål med blinda andra- och tredjeslag så förstår man att scorerna blev höga.
De fyra i vårt lag som lyckades bäst var Anders Edgren med fina 92 brutto vilket räckte till tredje bruttopris. Tyvärr var Anders okunnig om regelverket och hade lämnat banan när det var dags för prisutdelning. Sedan följde Hans G Svensson med 100, Mats Berg med 103 och undertecknad med 104 slag. Döm om vår förvåning när detta räckte till tredjeplats för laget, endast 12 slag efter ledande hemmalaget!

H80:1 Båstads GK (Sven Nyberg)

Båstad GK bjöd på en väldigt fin bana, snabba greener och en underbar miljö med fantastiska vyer mot Laholms-bukten.
Laget nådde en fin tredjeplats med 350 slag i tuff konkurrens. Laget presterade OK och jämnt. Vår nestor Arne fick 86, Ulf S 87 – vilket räckte till ett nettopris – Björn J 88, Sven A 89, Sven N 90 och Bo G 96.
Efter matchen bjöd Bo oss generöst och gästfritt till sommarstället.
Vi ser fram emot nästa match som går på Rya GK 22/5.

H80:2 Malmö-Burlöv GK (Bo Gunnnarsson)

Så är första seriematchen för Örestads H80:2 avklarad. Under eminent ledarskap som vikarierande lagledare ledde nestor Bo Börjesson laget till en hedrande 2:a plats.
Matts -Ola Forsvik, spelade bäst i laget och placerade sig på 3:e plats brutto och 2:a plats netto.

Resultat: Individuella resultat

Vellinge 362 slag Matts Olla Forsvik. 89 brutto
Örestad. 375 slag Paul Jönsson. 94
Lund. 378 slag Roger Nyberg 95
Malmö- Bu. 378 slag Bo Börjesson 97.
Öresund 406 slag Göran Heimgård. 100
Trelleborg 409 slag Bertil Malmström. 102

Omgång 2

H40 Ljungbyheds GK (Marcus Wigren)

Så har omgång 2 av H40 spelats på Ljungbyheds GK. Själv såg jag väldigt mycket fram emot att få spela en ny bana, har spelat de allra flesta runt om i Skåne och Blekinge men inte denna. Tyvärr fick jag kasta in handduken pga förkylning och jobbmöte (kunde kanske avbokats om jag inte ändå varit förkyld). Lyckades inte hitta en reserv (men tack Mattias för att du verkligen försökte) så laget blev bara 5 spelare. Å andra sidan kunde jag sitta hemma och följa rundan på telefonen samtidigt som jag kunde följa ÄNNU EN segermatch på TV för Mjällby mot Hammarby i allsvenskan för att säkra serieledningen 🙂
Fick en rapport av vice kapten Joacim Björklund (det visste du inte att du var va?). Några regnskurar och 2-3 klubbors vind gjorde rundan tuff, något som också syns på resultaten. Bruttosegraren hade 78 slag vilket ju är ovanligt högt. I övrigt var banan i bra kondition och greenerna fina med bra stopp. Våra spelares insatser var inte helt enkla att följa Joacim började mindre bra men avslutade starkt sista 9. Fredrik Thörnlund startade urstarkt men hade tydligen glömt kaffet hemma och kroknade tyvärr. SÅ även om de gick på ungefär samma resultat gentemot hcp kan jag nog räkna ut vem som är mest nöjd, eller iallafall vem som är mest missnöjd… Men en stor hyllning till Johan Linnarsson som var den enda spelare i hela tävlingen att gå på sin hcp. Jag gissar att PCC blev ganska högt så det borde ha blivit en sänkning om man räknar på gamla sättet iallafall. Ingen annan spelare var närmre sin hcp än 3 slag. Starkt jobbat och grattis, hoppas du fick ett trevligt pris.

Dagens resultat (Par 71):

Johan Linnarsson 78
Joacim Björklund 82
Jonas Lander 87
Fredrik Thörnlund 88
Johan Bäck 96

Som lag blev vi 4:a och detta gör att vi just nu ligger på 2:a plats, 15 slag efter Tegelberga.
att få spela en ny bana, har spelat de allra flesta runt om i Skåne och Blekinge men inte denna. Tyvärr fick jag kasta in handduken pga förkylning och jobbmöte (kunde kanske avbokats om jag inte ändå varit förkyld). Lyckades inte hitta en reserv (men tack Mattias för att du verkligen försökte) så laget blev bara 5 spelare. Å andra sidan kunde jag sitta hemma och följa rundan på telefonen samtidigt som jag kunde följa ÄNNU EN segermatch på TV för Mjällby mot Hammarby i allsvenskan för att säkra serieledningen 🙂.

H50 The National (Jim Bergvall)

Utanför ett blåsigt Bara spelades omgång två i H50 D2S på The Nationals Links course. Både sol, moln och några skrämselregndroppar stod på vädermenyn, men störst påverkan hade de västliga (?) vindarna på stadiga 10 m/s. Det var många resultat som vittnade om att det var svårspelat. Daniel Sandberg och Stefan Nilsson från Örestad stod dock stadigt, och plockade hem 2:a och 3:e-platserna på bruttoresultatet. Sammantaget blev det också så att Örestad återigen knep förstaplatsen men denna gång med bara ett slags marginal till tvåan. Starkt kämpat allihopa!
Resultaten vi krigade oss till var: David Sandberg 77, Stefan Nilsson 78, Martin Jensen 82, Jim Bergvall 82, Martin Ljungberg 84 och Johan Eliasson 87

Dagens lagresultat:

Örestad +31
Ljunghusen +32
Kävlinge +40
Sjöbo +40
The National +56
Landskrona +67
Serieställningen: Örestad i topp 🙂

H60:2 Falsterbo GK (Per Klyse)

Lag 2 fick ännu en tuff match och dag på Falsterbo omigen med mycket blåst och en del regnskurar på näset, som gjorde banan extra svår
Det blev en snittscore på 94,5 slag, kul med en förbättring och ett bra resultat med tanke på det tuffa vädret.

Lag2 tog hem en hedrande andra plats för dagen och kom närmre de delade tvåorna Ljunghusen / Bokskogen i tabellen.
Johan blev 2:a i netto klassen, bra spelat Johan, men även bra spelat av Rolf, Björn och Staffan, alla 4 spelare i lag 2 var topp femton i brutto klassen och topp tio i netto klassen
Nu är alla i lag 2 revanschsugna till nästa spel på Bokskogen 😀

H70:1 Kristianstads GK (Mark Nesling)

Omgång 2 spelades på fina West Course på Kristianstads GK. Den stora utmaning för dagen var hårda vindar och kraftiga regnskurar. Yan Leger och Jan Peterzén utmärkt sig med tredje bästa brutto resp. tredje bästa netto resultat och laget hamnade på tredje plats – 11 slag efter Kristianstad och 1 slag sämre än Ystad. De 4 bästa i laget var Yan 81, Janne P 84, Mark 87 och Urban 89.

Ställningen efter 2 omgångar är:

Kristianstad 663
Örestad 678
Ystad 689
Sjöbo 703
Trelleborg 704
Bosjökloster 728

H75:1 Ystads GK (Kåre Larsson)

Den 22 maj var det spel på Ystad GK för H 75 D2S där Örestads lag 1 medverkade.
Efter en period av ganska stabilt väder bjöd dagen på minst sagt varierande situationer med regnskurar, sol, vind med styv kuling och stilla bris. Banan var i fint skick med greener som var lite svårhanterliga beroende av om regndropparna hunnit torka upp eller ej.

Laget kom på 4 plats men lagen före vara samtliga på samma resultat ( 4 slag bättre) varför Örestad har häng på lagen i serien.
Örestad fick bruttopris ( 3:a) till Sveneric L och nettoetta till Gert N. Bra gjort!
Nu väntar Ljunghusen den 5 juni.

H75:2 Abbekås GK (Christer Ericsson)

Vi samlades i fint men blåsigt väder och noterade som vanligt här att greenerna var ordentligt upphöjda och hala samt att bunkrar fanns det i överflöd. Och för att göra det mer besvärligt drabbades alla spelare från Örestad av ett kallt regn på de sista hålen. Vi är dock i stort sett nöjda med slutresultatet. Totalt kom vi som lag på en hedrande 2:a plats och två av våra spelare mottog pris. Trelleborg vann och leder serien men vi är inte långt efter.

H80:1 Rya GK (Sven Nyberg)

Vår andra match för året spelade vi på Rya GK. Banan ligger vackert vid Öresund med väldigt vacker utsikt från många av hålen. Vädret var en blandad kompott av sol/regn och väldigt ombytlig vind.

Vi blev också tillfrågade om vår syn på Digital Scoring. Tankar hade väckts om att kontakta Skånes Golfförbund för att H 80 lagen skulle kunna fortsätta använda papperskort. Vi ställde oss neutrala, men flertalet i vårt lag tycker att D S är här för att stanna.

Banan är omväxlande med – tycker vi – svårlästa greener.

Våra prestationer varierade också och vi lyckades få ihop följande individuella resultat:

Björn Jönsson 86
Ulf Stjärnfeldt 87, nettopris 71 slag
Sven Nyberg 92
Arne Sandberg 98
Sven Andersson 99
Matts-Ola Forsvik 99

Vi ligger kvar på plats 3 i serien, nu delad med Kävlinge, där vi också skall spela nästa match den 5/6

H80:2 Vellinge GK (Bo Gunnarsson)

Hårda vindar , omväxlande sol och regn, var utmanande för Örestadarna.
Höga resultat, men trots vädret höll vi ihop spelet bra. Laget placerade sig på 2:plats med 375 slag
Bäst spelade Roger Nyberg med en fin 6:e plats brutto och. Paul Jönsson, tog hem ett 3:e pris netto.

Reultat lag efter 2 omgångar

Vellinge. 726. Slag Individuellt. Brutto
Örestad:2. 757 Roger Nyberg. 94
Lund. 770. Paul Jönsson. 95
Malmö-Bu. 786 Bo Gunnarsson 96
Trelleborg. 797 Stig Wessman. 97
Öresund. 813 Christer Torneus 104
Bo Börjesson 106

Omgång 3

H60:2 Bokskogens GK (Per Klyse)

Lag 2 fick nu en dag och match på Bokskogen med lättare blåst i jämförelse med näsets vindar, som gjorde Bokskogens bana och spel mer normalt,
Det blev en ny lägre snittscore på 90,25 slag, kul med en ännu en ny förbättring och ett bra resultat.

Lag 2 tog hem en hedrande tredje plats för dagens match på Bokskogen.
Staffan blev 3:a i netto klassen, bra spelat Staffan, även bra spelat av Björn, Johan och Rolf, alla 4 spelare i lag 2 var topp tjugo i brutto klassen och topp femton i netto klassen
Nu är alla i lag 2 glada för ett sommaruppehåll, men revanschsugna till nästa match i Augusti 😀

H70:2 Hässlegårdens GK (Conny Nilsson)

H70 lag 2 har spelat sista matchen innan sommuppehållet.
Årets varmaste dag på en fin bana med varierande resultat. Vi orkade inte spela på vår högsta nivå så vi tappade slag på ledande Öresunds GK.

Individuella resultat:
Claes Lundin 91/79, Conny Nilsson 91/74, Åke Karlsson 93/79, Per Gillheim 93/74, Bertil Johansson och Gert Hansson hade en sämre dag och kom inte med i laget.
Hässlegården tog lag segern med 348, Öresund 352, Degeberga 356, Örestad 368, Skepparslöv 376 och Skyrup 388.
Sammanlagt efter 3 omgångar
Öresund 1035
Örestad 1096
Hässlegården 1098
Degeberga 1102
Skepparslöv 1145
Skyrup 1167

H70:1 Örestads GK (Mark Nesling)

H70/1 spelade sin tredje match i strålande sol med svaga vindar på hemmaplan. Banan var i toppskick och visade sig bli en utmaning för många med en PCC justering på +3 dagen efter spelet. Vi hade hoppats ta in några slag på Kristianstad som leder serien med 15 slag, men fick nöja oss med en första plats som vi delade med dem. Skillnaden mellan första plats och femte plats blev bara 9 slag.
Gunnar Teng tog ett nettopris och de 4 resultat som räknades var följande:
Gunnar Teng – 85
Yan Leger – 85
Mark Nesling – 86
Jan Katra – 87
Vi tar nya tag i mitten av augusti på Trelleborgs GK

H75:1 Ljunghusens GK (Anders Davidsson t.f. lagledare)

Då har vi spelat på Ljunghusens trevliga och välskötta bana. DMI hade lovat sol och svaga vindar men verkligheten var mulen, blåsig och några hål i regn.
Men det hindrade inte våra tappra gossar från att spela bra och plocka hem alla tre nettopriserna. Själv hamnade jag i en trevlig boll med min gamle kollega från Wang, Johan Lindeberg, och den från Radio Malmöhus välkände meterologen, Mats Andersson. Så här blev lagresultaten:

Lag                   Omgång 3                  Order of Merit
The National     342                               1043
Ystad                   344                              1051
Ljunghusen       341                               1059
Örestad  1          344                               1061
Hinton-R 1        351                                1062
Flommen          350                                1117

Individuellt Brutto Netto

Svenerik Larsson 84 74
Gert Nilsson 86 71
Claes Ulveryd 87 72
Kenneth Gullberg 87 71
Lars Fredriksson 88 72
Anders Davidsson 91 73

H75:2 Örestads GK (Christer Ericsson)

H75:2 spelade sin tredje match på Örestad den 12 juni. Vi hade förstärkning av Lasse Fredriksson som stannade på 88 brutto. Vi andra, Mats, undertecknad och Hans G, som ändå är direktkvalificerade till laget på Tomellia i augusti hamnade på 95 men med nettopris, 95 respektive 96. Laget blev 3:a I ett strålande sommarväder. Vi spelade inte vår bästa golf trots hemmabana men vi kommer igen.

H80:1 Kävlinge GK (Sven Nyberg)

Kävlinge GK bjöd på bra väder och vänligt mottagande som alltid.
Våra resultat varierade, alltifrån 85 till 105. Bäst var vår nestor Arne Sandberg med 85 slag vilket gav bruttopris (3:a) sedan följde:
Ulf S 93
Paul J 95
Björn J 96
Roger N 102
Sven A 105
Vi behåller vår tredjeplats i serien men marginalen krympte något.

Användandet av Digital scoring stöts och blöts spelare emellan och mellan lagen.
Många tycker ”skall vi syssla med sånt eller ska vi spela golf?” Vi får nog inse att D S har kommit för att stanna, kanske klubbarna skall utbilda/träna sina spelare.
Seriegolfen är väldigt givande. Vi är ett lag, i med och motgång, vi ses före matchen och peppar varandra. Efteråt tar vi en bit mat och nåt att dricka i avvaktan på resultat och prisutdelning

H80:2 Lunds Akademiska GK (Bo Gunnarsson)

Så har vi spelat 3:e omgången H80 D3SV, Som vanligt varierande resultat i laget. Ruffarna i Lund är inte att leka med, och det visar ju resultatet.
Vi fick inte med oss några priser hem till Örestad. Men laget lyckades komma hem på en 3:e plats. Individuellt lyckades Stig Wessman bäst av oss alla.
Efter 3 omgångar

LAG                         Individuellt brutto

Vellinge      1085      Stig Wessman. 94
Lund          1133       Bertil Malmsten. 96
Örestad     1145       Matts Ola Forsvik 97
Öresund    1181       Rune Johansson. 101
Trelleborg 1187        Bo Gunnarsson 101
Malmö-Bu 1193       Michael Gedda 109

Omgång 4

H40 Lydinge GK (Marcus Wigren)

Första omgången efter sommaruppehållet spelades på Lydinge Golf Resort. Spelförhållandena var utmärkta med strålande sommarväder och fin kondition på såväl fairways och greener.

Hemmalaget Lydinge vann omgång 4 och hade 22 slag färre än ett hårt kämpande Örestadslag. Tegelberga som ledde serien innan omgång 4 fick bara ihop tre spelare till sitt lag vilket gjort att Tegelberga fallit ner på 3:e plats. Lydinge leder nu serien 3 slag före Örestad. Sista omgången i Ängelholm kommer att bli väldigt tight och spännande och här har vi chansen att faktiskt vinna serien ändå, det trodde vi knappast innan sommaren.

Våra lagresultat var:
Joacim Björklund 81
Mattias Lindén 81
Anders Dovberg 82
Jonas Berggren 87
Fredrik Thörnlund 88
Johan Linnarsson 90

H60:2 Öresunds GK (Per Klyse)

7 Augusti och Lag 2 fick nu en dag med match på Öresunds GK med en del vind blåst och lite mörkt på sluthålen för sista boll in,
Det blev en ny lägre snittscore på 90,25 slag, kul med en ännu en ny förbättring och ett bra resultat.
Lag2 tog hem en hedrande tredje plats för dagens match på Bokskogen.
Anders J blev 2:a i netto klassen & 3:a i brutto klassen, bra spelat Anders, även bra spelat av Björn, Robert, Stefan, Thomas och Rolf,
Nu är alla i lag 2 revanschsugna till sista match 21 Augusti på hemmabana 😀

H70:1 Trelleborgs GK (Mark Nesling)

Omgång 4 spelades på en blåsig men varm Trelleborgs GK. Tills skillnad från när Herrkommittén hade sin vårutflykt till Trelleborg fanns det gräs på alla fairways – banan var i helt OK skick och greenerna var bra. Vi fick 4 spelare bland de 12 bästa brutto resultat och med vår andra plats tog vi in 2 slag på Kristianstad som fortfarande leder serien. De 4 bästa bruttoresultat hade Mark Nesling med 84, Urban Bjergert med 87, Yan Leger med 88 och Jan Katra med 89. Ställningen i serien är:

Kristianstad 1356
Örestad 1369
Ystad 1387
Trelleborg 1401
Sjöbo 1406
Bosjökloster 1482

H75:2 Tomelilla GK (Christer Ericsson)

I tryckande värme men med lite uppiggande vind lyckades vi vinna lagtävlingen.
Kåre 87
Christer 88 (Netto 2:a)
Anders E 91
Anders D 92
Summa 358
och har nu bara 28 slag upp till ledande Trelleborg och har 16 slag ner till 3:an Hinton.
Nästa match går den 21 augusti i Trelleborg och
4:a man är klara i laget. Anders E, Dan G, Mats och övertecknad

H80:1 Vasatorps GK (Sven Nyberg)

Vasatorp bjöd till spel på Classic Course. Trevlig bana i fin parkmiljö kantad – och korsad – av små och stora vatten. Fina greener och luriga bunkrar kompletterar bilden av bra förutsättningar.
En snackis -som vanligt numera- handlade om Digital Scoring. Många vill inte, en del kan inte och det saknades kod för inloggning i flera fall, någon äger ingen smartphone! I förebyggande syfte delades det före start ut scorekort till alla vid incheckningen.

Till spelet/resultatet:
Vi vann som lag på 356 slag och behåller vår tredje plats med något utökad marginal.
Sven Andersson briljerade och vann Brutto på 85 slag. Storgrattis till Sven.
Paul Jönsson fick nettopris för fina 71 slag.
Bruttoresultat samtliga:
Sven A 85
Ulf S 90
Paul J 90
Arne S 91
Sven N 95
Björn J 107
Nästa match är 21/8 på vår fina hemmabana!

H80:2 Öresunds GK (Bo Gunnarsson)

Så var vi igång efter sommaruppehållet, med spel på Öresunds GK, i tropisk värme. Klubbchefen på Öresund servade oss med vatten under spelets gång.
I laget utmärkte sig Björn Jönsson, som kom in på en fin 81:a. Även lagledaren utmärkte sig med att vattna hål 13 (ö-hålet) 11 slag innan bollen ramlade i hålet.
I övrigt skötte sig lagmedlemmarna bra. Laget hamnade på 2:a plats med 349 slag ,efter Lund som vann på 338 slag. Sammanlagt efter 4 omgångar ligger vi på 3:e plats
I serien
Lagets resultat
Björn Jönsson. 81 Brutto
Roger Nyberg. 86
Matts Ola Forsvik 90
Bertil Malmström. 92
Bo Gunnarsson. 94
Bo Börjesson. 98

Omgång 5

H40 Ängelholms GK (Marcus Wigren)

Så har sista omgången spelats av H40 2025. Vi spelade på Ängelholms GK i strålande väder efter att det regnat ordentligt hela förmiddagen. Resultatet var lägesförbättring på finklippta delen av spelfältet med en klubblängd. Något som jag faktiskt tyckte var onödigt. Greenerna var i riktigt bra skicka, ovant för oss med så fantastiskt stopp på mjuka greener, tyckte främst det var svårt på chippar som inte betedde sig som de gör hemma.

Inför sista omgången låg vi 3 slag efter ledande Lydinge GK. Det blev en riktigt jämn match där vi följde vår sista spelare från klubbhuset. Med både 3 och 2 hål kvar var vi lika tack vara en storspelande Jonas Berggren. Tyvärr ställde 2 bogeys till det på slutet för serieseger (vi föll alltså med 2 lag på hela säsongen) men absolut ingen skugga på Jonas, du höll matchen spännande och gjorde ju en kanonrunda bättre än hcp. Glädjande är att 2 lag tar steget upp i division 2 och det blir ju alltså vi och Lydinge. Kul att Viktor Hebrand gjorde debut efter långt skadeuppehåll med golfen (lite energidricka i kiosken är ett tips 😉 för att bibehålla den fina start du gjorde igår). Ett underbetyg till oss får ju vara att vi bara gjorde 4 birdies (ingen från mig) tillsammans men ändå blev vi 2:a igår, endast slagna av hemmalaget Ängelholm.

Resultat (Par 71):

  • Marcus Wigren 75
  • Jonas Berggren 77
  • Viktor Hebrand 80
  • Mattias Lindén 82
  • Peter Buregård 83
  • Fredrik Thörnlund 88

H60:2 Örestads GK (Per Klyse)

Lag 2 fick nu en dag och match på hemmabana med en del blåst som är mer normalt för Örestad,
Det blev en ny lägre snittscore på 90,25 slag, kul med en ännu en ny förbättring och ett bra resultat.
Lag2 tog hem en hedrande tredje plats för dagens match på Bokskogen.
JohanB blev 2:a i netto klassen & 1:a i bruttoklassen, bra spelat Johan, även bra spelat av Rolf, Robert och Peter, blev en tuff match hemma
Nu är alla i lag 2 glada för ett kul spelår 2025 är slut, där vi avslutade som 4:a i serien med sista matchen på hemmaplan 😀
Tack för 2025

H70:1 Bosjökosters GK (Mark Nesling)

Vår femte match spelades på Bosjökloster med sedvanliga snabba och luriga greener. Det blev nästan vindstilla med lite tryckande värme. Yan Leger med lagets lägsta hcp var bortrest och ersattes av Mats Sköld från lag 2. Han visade att han var värdig sin plats och slog till med lagets bästa brutto och tog första priset i nettotävlingen. Grattis Mats!!

Laget kom på tredje plats 11 slag efter Kristianstad och 1 slag efter Bosjökloster. Vår individuella resultat blev:
Mats Sköld 85
Jan Katra 86
Urban Bjergert 88
Gunnar Teng, Jan Peterzén och Mark Nesling 89
Ställningen inför vår sista match på Ystad är
Kristianstad – 1693
Örestad 1 – 1717
Ystad – 1737
Trelleborg 1 – 1754
Sjöbo – 1758
Bosjökloster – 1829

H70:2 Skyrups GK (Conny Nilsson)

Skyrup stod som värd för femte martchen. De som startade tidigt fick börja i regn men efter 30 minuter avtog regnet och sedan fick vi blandat med sol och molnigt väder.
Resultaten för vår del blev både bra och mindre bra. Detta gjorde att vi vann lagtävlingen med 4 slag före Öresund.
Vi fick också en vinnare i bruttoklassen med Mats Ström på 87 slag. Mats vann också för 14 dagar sedan, då i Degeberga.

Övriga resultat:

Conny Nilsson 88 slag
Bertil Johansson 89 slag
Gunnar Teng 96 slag
Bertil Åkerman 98 slag
Per Lindqvist 106 slag
Sammanlagt:
Öresund 1780
Örestad 1832
Hässlegården 1846
Degeberga 1861
Skepparslöv 1945
Skyrup 1962

H75:1 Flommens GK (Kåre Larsson)

En strålande dag på Flommens GK spelades omgång 5 den 4 september i div 2S för H 75. Med en emellanåt stark sydlig vind blev hålen i medvind ibland korta, med risk för vatten, och i motvind en markant ökad svårighet att hantera. Banan är i gott skick och med nu installerad fairwaybevattning var det både gräs och grönt på alla sådana ytor, trevligt!
Laget för Örestad GK kom in på en mycket hedrande andraplats, endast ett slag efter Ljunghusen GK. Summerat efter 5 omgångar leder nu Örestad GK med 6 slag före The National GK och 10 slag före Ystad GK. Det gör att vi vid den avslutande tävlingen den 18 september på The National GK får ett avgörande om gruppsegern.
Vid den avslutande omgången är två av dagens medverkande i lag 1 bortresta för andra aktiviteter varför samordning görs med lagledare för lag 2 om möjliga ersättare till att spela på National GK.

H75:2 Trelleborgs GK (Christer Ericsson)

Vi lyckades få ihop ett lag med bara 5 spelare. då vi hade fler skadade och bortresta samt spel för både lag 1 och 2 denna dag. Trellborgsbanan väntade oss med svag västvind och utan bevattningssystem. När vinden tilltog blev rullen bara värre och värre med andra ord lätt att bli för lång så fort man nådde green. Solen sken och vi klarade en förtjänstfull 2:a plats, men tyvärr vann Trelleborg med 18 slag så nu måste vi ta in 46 för att ta förstaplatsen. Blir nog tufft men i gengäld har vi nu bättre marginal till lagen bakom.
Sista matchen går den 4/9 på Söderslätt och vi gör ett alvarligt försök.

H80:1 Örestads GK (Sven Nyberg)

I väldigt bra golfväder avverkades omgång 5 på vår fina bana. Vinden ökade något under dagen, vilket inte störde våra spelare. Banans skick överlag och i synnerhet greenerna fick mycket fina omdömen. Vårt lag gjorde en verkligt strong insats med väldigt bra resultat över lag.

Noterbart är att endast 12 av 36 spelare använde live scoring, vilket är tråkigt eftersom det inte ger möjlighet att följa resultaten under ronden och ger mycket tidsödande arbete efter ronden med manuell scoreinmatning.
Laget tog hem förstaplatsen på fina 329 slag och har nu en plats som 2:a i serien (delad med Vasatorp).

Individuella resultaten:

80 slag Björn Jönsson Brutto pris 2:a
83 slag Arne Sandberg Netto pris
83 slag Ulf Stjernfeldt
83 slag Paul Jönsson Netto 1:a (men kunde tyvärr inte vara med på prisutdelningen.)
94 slag Sven Andersson
97 slag Stig Wessman
Vår nästa – och årets sista – seriematch blir hos Kristianstads GK i Åhus på West Course.

H80:2 Trelleborgs GK (Bo Gunnarsson)

Trelleborgs GK bjöd på utomordentligt bra golfväder och bana, dessutom ingen vind.Örestadslaget plockade hem 2 svarta lådor i pris.Stig Wessman blev 3:a på
fina 84 slag brutto, och Christer Torneus blev 7:a brutto på 86, vilket räckte till 2:a plats netto(67). Sven Andersson placerade sig som 8:a på 87 brutto.
Vi övriga gjorde så gott vi kunde.Laget placerade sig på 2:a plats med 349 lag, Vellinge var 3 slag bättre. Men vi slog Lund.
I sammandraget ligger vi på 3:plat efter Vellinge och Lund.
Nästa omgång 6 går på vår hemmabana 18/9

Individuella resultat brutto

Stig Wessman. 84
Christer Torneus 86
Sven Andersson 87
Bo Gunnarsson. 92
Matts Ola Forsvik 95
Bertil Malmström 100
Omgång 6

H70:1 Ystads GK (Mark Nesling)

Säsongens sista match spelades idag på Ystad. Det utlovade ösregnet upphörde vid 10.30 och följdes av sol och tilltagande vind. Efter mycket regn över natt var banan blött med vatten i samtliga bunkrar. Tyvärr kom bara 5 man till start men vi lyckades spela tillräckligt bra för att behålla vår andra plats i serien trots bara en fjärde plats för dagen. Bäst i laget blev lagledaren men 83 slag och en brutto pris bestående av goda ostar och kex.

Dagens resultat:

Mark Nesling 83
Gunnar Teng 86
Jan Katra 91
Jan Peterzén 92
Urban Bjergert 97

H75:1 The National (Kåre Larsson)

H 75 lag 1 spelade den sista omgången för år 2025 den 18 september på National som bjöd till spel på Links-banan. Inför sista omgången hade vårt lag ett litet övertag till de andra klubbarna men hemmaplan är alltid hemmaplan. Det innebär att National vann dagens tävling och även tog hem slutsegern för år 2025. National vann spelåret 2025 med 5 slag före Örestad och 7 slag före Ystad.
Spelmässigt var det förhållandevis höga resultat idag för merparten av spelare i vårt lag med undantag för Svenerik Larsson som hade 80 brutto och blev bruttotrea och nettoetta på 66 slag. Utmärkt resultat.
Efter denna säsong slutar två av lagets representanter, Kenneth Gullberg och Svenerik Larsson, för ny ålderskategori år 2026. Stort tack för er medverkan detta år. Vi övriga välkomnar nya aktörer till spel år 2026.

H75:2 Söderslätts GK (Christer Ericsson)

Årets sista match spelades i lite blåsigt men varmt och soligt väder på Söderslätts GK.
Största problemet denna dag var att hitta banan, dåligt skyltat från Malmö, och att få stopp på puttrullen.
Totalt kom vi 2:a 2 poäng efter Trelleborg och vi befäste vår andraplats i denna serie. Dan Gillheim fick 3dje bruttopriset.

H80:1 Kristianstads GK (Sven Nyberg)

Efter många om och men har vi spelat årets sista match på Kristianstads GK Matchen regnade först bort (11/9) flyttades sen till 25/9, som visade sig kollidera med årets H 80 DM, men till sist blev det match den 6/10.
Vi spelade på West Course, vädret var helt OK, tidvis varmt och skönt, sedan lite kyliga vindar. Banan är OK, greenerna snabba med kluriga onduleringar här och var.
Vi gick in i årets säsong med ambitionen att stanna kvar i serien trots tuff konkurrens från etablerade motståndare.Till slut, klang och jubel. spelade vi till oss andra (2) platsen efter suveräna Båstad. Sven Andersson och Paul Jönsson avslutade med kanonresultat – netto 1 under banans par för båda – som innebar att de hämtade hem var sitt nettopris.

Dagens resultat:

Sven Andersson 81
Paul Jönsson 84
Stig Wessman 88
Arne Sandberg 89
Björn Jönsson 99
Matts-Ola Forsvik 102
H80:2 Örestads GK (Bo Gunnarsson)
H80:2 laget avslutade årets serie med att laget vann på hemmabanans såphala greener.med 377 slag
Individuellt utmärkte vår nestor Bo Börjesson sig, han blev brutto 2:a på 92 slag , och vann netto med 72.
Grattis Bo, bra spelat. Även Roger Nyberg utmärkte sig med att bli brutto 3:a på 93 slag och 4:a netto, grattis.Roger.
Nu börjar höst vinterträning för att komma i form till nästa år.Tack till alla som deltagit i årets seriespel

Brutto resultat individuellt sammanlagt            Lag efter 6 omg
Bo Börjesson. 92. (2)                                                           Vellinge. 2164. Slag
R Nyberg. 93 (3)                                                                   Lund 2211
Stig Wessman 95. (7)                                                          Örestad 2 2220
Matts O Forsvik 97 (12)                                                     Trelleborg. 2312
Bo Gunnarsson. 102                                                           Malmö Burl 2318
Sven Nyberg 103                                                                 Öresund. 2319

Omgång 6

H50 (Martin Ljungberg) Landskrona GK

Vi kan sammanfatta säsongen så här: ”Mission Completed” – som nykomlingar i division 2 lyckades vi hålla oss kvar bland namnstarka klubbar! Givet 28 gradig värme och sista-minuten ändringar i laguppställningen inför sista omgången i Landskrona så gjorde laget det som behövdes (Martin Jensen bäst i laget med 76 slag).
Eslöv +11 299
Ljunghusen +17 305
Landskrona +21 309
Falsterbo +29 317
Örestad +32 320
Bokskogen +47 335
Örestad H50 slutar därmed på en fjärdeplats i serien som tas hem av Eslöv, tätt följt av Ljunghusen. Den kompletta slutställningen blev:
Eslöv 1851
Ljunghusen 1869
Landskrona 1918
Örestad 1938
Falsterbo 1944
Bokskogen 1985

H70/2 (Kristian Ståhl) Örestads GK

Bästa brutto, Claes Lundin, 91 slag, följt av Mats Sköld, 96, Per Gillheim 99, Ingemar Persson, 102, Gert Hansson 107 och sämst jag själv på 110.
Nettobäst Claes på 78, Följt av Per, 79, Mats 80, Kristian, 81, Ingemar 82 och Gert 84.
Resultaten räckte dessvärre inte till något individuellt pris.
Laget på plats 6 med 388 slag, 14 efter ST ibb.

H75/1 (Sven Nyberg) Trelleborgs GK

Sista omgången i årets seriespel spelade vi på Trelleborgs GK i helt underbart sensommarväder! Banan har nu återhämtat sig bra efter översvämning och besvär. Heder åt alla som slitit hårt med barnarbetet.
Vi kom till matchen med en betryggande serieledning på 46 slag vilket vi drygade ut till 69 slag.

Våra resultat:
Kåre Larsson 81, (brutto 2)
Claes Ulveryd 86 (netto 2)
Gert Nilsson 87 (netto 3)
Kenneth Gullberg 88 (netto 4)
Björn Jönsson 90
Sven Nyberg 94

I det seriesegrande laget har också Paul Jönsson, Jörgen Ohlsson, Anders Davidsson och Ulf Stjernfeldt förtjänstfullt bidragit.

Nu är vi några som lämnar H75 och önskar våra efterträdare lycka till i en högre serie under Kåre Larssons ledning.

H75/2 (Bo Gunnarsson) The National

I strålande sommarsol och vindstilla spelade vi Lake Course och sista omgången i årets seriespel. Banan i ypperligt skick.
Ett stort tack till alla som ställt upp för laget . Sammanlagt kom vi på 5:e plats i serien.Jag tackar härmed för mig som lagledare för H75:2, jag blir överårig nästa år.

Våra resultat i dag
Ulf Stjernfeldt. 86. (68)
Bo Gunnarsson 91 (70)
Mats Berg. 96. (72)
Gert Ingvar Karlsson 97 (75)
Thomas Isaksson. 98 (70)
Jörgen Olsson. 100 (83)

H 80/1 (Stig Wessman) Rönnebäcks GK

Inför sista omgången hade Örestad en ledning på 32 slag före Flommen. Ledningen skulle alltså behållas efter omgång 6 vilket gjordes med råge. Ledningen utökades till 55 slag när krutröken lagt sig. Örestad belade både första och andra platsen av Roger Nyberg och Arne Sandberg. De fyra spelare från Örestad som räknades var alla topp nio. Örestad vann på 360 slag före Österlen och Flommen på 382 slag. Matts-Ola Forsvik belade en tredje plats netto på 71 slag.

Omgång 5

H40 (Marcus Wigren) Allerums GK

Tackar alla som ställde upp. Det var en hysteriskt varm dag på en bana med mycket dollar spots på greenerna. Jag har tyvärr inte så mycket info om dagen då jag själv inte kunde vara med. Men start skedde från hål 10 och vi var lite starkare under rundans inledande nio hål. Om 2 veckor har vi årets sista omgång på hemmaplan. Tyvärr ligger vi risigt till så för att klara oss kvar krävs nog att vi har 4 rundor på 70 slag ungefär. Men det fixar vi väl 😉

Fredrik Thörnlund 81
Joacim Björklund 81
Jonas Hagre 84
Johan Eliasson 85
Jonas Lander 86
Mattias Lindén 91

H50 (Jim Bergvall) Ljunghusens GK

Örestad representerades denna dag av Anders Larsson, Martin Jensen, Martin Ljungberg, Stefan Nilsson, Ulf Morén och Jim Bergvall.
Trots en stadig medelvind runt 9 m/s från sydväst kombinerat med återkommande och irriterande regn gjorde laget en finfin insats och knep andraplatsen för dagen. Mycket starkt jobbat, och vi klättrade därmed upp till en fjärdeplats på Order of Merit. De som stod stadigast i vindarna var Anders och Stefan med 75 slag vardera, Martin L på 82 och Martin J på 83.
Lagtävlingen var väldigt jämn och det fullständiga resultatet blev:
Ljunghusen 314
Örestad 315
Falsterbo 316
Landskrona 321
Eslöv 323
Bokskogen 349

H60/2 (Conny Nilsson) Ljunghusens GK

Då har vi spelat sista matchen för i år. Det var årets varmaste dag med en sval vind.

Resultat i lagtävlingen blev att Bokskogen vann på 345, därefter Malmö – Burlöv på 357, Ljunghusen 358, Örestad 368 och Öresund 372.

Totalt efter 5 omgångar
Malmö-Burlöv 1764
Bokskogen 1780
Ljunghusen 1829
Örestad 1863
Öresund 1919

Individuell spelade Leif Larsson på 89, Robert Lundin 92, Johan Barwe’n 92, Mats Holm 95, Johan Wickman, Mats Walle’n.
Netto var Robert bäst på 72, Leif 73, Mats H 73

Då tackar jag för mig och låter någon annan ta över som lagledare då jag faller för åldersstrecket och får spela i H70 nästa år.

H70/2 (Per Gillheim) Hvens GK

Det blev en trevlig dag på en fin bana inte lika uppskattad av alla.
Bästa Örestadare Bertil Å på 88 slag, Mats S 91 slag. Per G 93 slag, Ingemar P 100 slag övriga något högre
Laget 372 så vi håller vår 6 plats.

H75/1 (Sven Nyberg) Österlens GK Djupadal

Omgång 5 för H 75:1 gick av stapeln på Österlens GK/Djupadal och :”Det är alltid lite närmre till himlen från Österlen.”
Efter stronga insatser av hela laget i skiftande väder tog vi en fin andraplats på 339 slag. Detta innebär att vår serieledning drygades ut till 46 slag inför avslutningen i Trelleborg.
Vi la beslag på alla nettopriserna!! Claes Ulveryd, Björn Jönsson och Gert Nilsson.

H75/2 (Bo Gunnarsson) Österlens GK, Djupadal

Så har H 75:2 laget spelat omgång 5 i strålande sommarvärme, på Djupadals fina golfbana Österlen. Halvsnabba greener och lite svårputtade. Lärde man sig att slå åt vänster så blev det bra.
Varierande resultat i laget, men vi ligger på 3:e plats, efter 5 omgångar, med chans att ta oss upp på 2:a om vi spelar bra sista omgången på The National i Bara.
Individuellt tog vi hem 1:a plats netto, men några priser fick vi inte, för dom hade ett datorhaveri , så alla priser gick till bruttoresultaten. Man vann på 82 slag brutto.

Lagresultat
The National 1763
Österlen. 1. 1795
Örestad. 2. 1808
Lund 1. 1812
Tegelberga 1814
Hinton 2 2031

Individuella resultat
Bo Gunnarsson. 87. (72)
Sven Nyberg. 88 (83)
Anders Davidsson 90. (78)
Anders Schurman 93. (78)
Leif Blomberg. 99. (80)
Göran Heimgård. 103 (87)

H80/1 (Stig Wessman) Flommen

Även här var alla sex spelare från Örestad topp 20 vilket får anses bra med tanke på frisk sydostlig vind som påverkade spelet kraftigt.

Vann gjorde Sven Andersson från Örestad på 83 slag före Anton Krznaric från Bokskogen på 89 slag, Matts-Ola Forsvik från Örestad blev fyra på 91 slag. Laget Örestad vann på 369 slag tvåa blev Bokskogen på 375 slag och trea Flommen på 384 slag det betyder att Örestad drygade ut sitt försprång mot Flommen.

Omgång 4

H40 (Marcus Wigren) Söderåsens GK

Så var höstsäsongen igång och det blev höstigt väder på Söderåsen. Banan var i ganska bra skick men den är utmanande. En bra score på Söderåsen innebär verligen att man spelat bra. Resultatet kan ganska snabbt rinna iväg och många hål kräver verkligen att man har koll på lutningar etc redan från tee, gynnar hemmaspelare ordentligt. Hade själv flera hål där jag var nöjd men de sen visade sig att här skulle man legat till höger och inte vänster inför inspelet etc. Nu blir det omöjligt att stanna på green 😊, speciellt när man spelar fruktansvärt dåligt…

Dagens totalt sett mycket tveksamma resultat men ändå hårt kämpande tennislag (4-5 av oss har eller har haft tennisarmbåge = vi börjar verkligen bli gubbar)

Johan Eliasson 82
Joacim Björklund 84
Fredrik Thörnlund 87
Mattias Lindén 87
Marcus Wigren 87
Jonas Lander 92

Det börjar nu bli tufft för oss att undvika sistaplatsen, det krävs riktigt bra spel de sista 2 omgångarna.

H50 (Jim Bergvall) EslövsGK

Denna vecka var det Martin Ljungberg, Stefan N, Ulf P, Magnus L, Rikard D och Jim som representerade Örestad. Bäst resultat denna dag hade Martin Lj och Stefan med 78, Jim 79 och Ulf P landade på 82.
Som lag var det hemmaklubben som knep förstaplatsen med tio slag tillgodo och Örestad placerade sig på en fjärdeplats.
Eslöv 300
Landskrona 310
Falsterbo 314
Örestad 317
Ljunghusen 318
Bokskogen 328
Vi ligger fortfarande femma i serien, men nu med endast två slag upp till fjärdeplatsen. Det blir en spännande avslutning.

H60/2 (Conny Nilsson) Örestads GK

Då har vi spelat hemmabana med bra resultat. Blåsigt och på senare delen så började att regna.
Lagtävlingen vanns ännu en gång av Malmö-Burlöv på 354 slag följt av
Bokskogen 363, Örestad 375, Ljunghusen 376 och Öresund 396.
Sammanlagt efter 4 matcher
Malmö – Burlöv 1407
Bokskogen 1435
Ljunghusen 1471
Örestad 1495
Öresund 1547
Individuell i laget var Johan Wickman bäst på 89 brutto (7 plats) därefter
Conny Nilsson 91, Johan Barwe’n 97, Mats Walle’n 98 Bengt Nilsson och Anders Jakobsson.
Bästa netto hade Conny Nilsson på 71.
Avslutande match redan nästa vecka den 29/8 på Ljunghusen.

H70/2 (Per Gillheim)

Efter en dag med långa väntetider och höga ruffar så blev lagresultatet 395. Bästa bruttospelare Lasse F 95, Mats S och Per G 99 övriga något högre. Inga netto vinster till Örestad.
Nästa runda blir St Ibb den 15/8

H75/1 (Sven Nyberg) Söderslätts GK

I strålande sol och tryckande värme gick omgång 4 på Söderslätts GK. Banan är i utmärkt skick, men inte så lätt. Greenerna bjöd på många överraskningar. Många bunkrar och de flesta på alldeles (fel) plats😖
Laget presterade – som vanligt – alldeles utmärkt tack vare Björn, Kåre, Jörgen och Claes!

Vi utökade vår serieledning till 43 slag inför resor till Österlen och Trelleborg
Dagens resultat:
Björn. 84 Brutto 2
Kåre. 85. Brutto 3
Jörgen 90
Claes. 90
Anders 94
Sven. 100

Nicke Sjödin, om lagledarens roll:
Lagledar va du
Bar väskern o läst’n
Å renmåla häri keps’n.

Om vi låg önner vä halve ronda
Sa du:
Dä gå fint pojka, vi
ta dom!!!

H75/2 (Bo Gunnarsson) Örestads GK

I lite gråmulet men bra golfväder, har H75:2 avverkat omgång 4 med lite varierande resultat. Banan var i utmärk skick som alltid.
Örestad placerade sig på 2:a plats, efter Österlen 1, som vann med 5 slag mindre än Örestad :2
Efter 4 omgångar ligger vi på 2:a plats, 21 slag efter The National.
I dagens tävling var Kenneth Gullberg outstanding etta ,både brutto. (80) och netto ( 67). Han spelade i trans.
Våra resultat
Kenneth G 80. -67
Bo. G. 89 – 71
Christer E. 93 – 80
Sven Ny. 93. – 86
Anders S 101 – 84
Mats B. 109 – 90

H80/1 (Stig Wessman) Örestads GK

Alla sex spelare var topp 20 på hemmabanan med Roger Nyberg på 88 slag följd av Stig Wessman på 89 slag. Vann gjorde Anton Krznaric från Bokskogen på 84 slag och Robert Kramer från Söderslätt på 88 slag. Mer glädjande var att laget tog in med råge de sju slag som Flommen var före oss. Örestad vann på 360 slag före Bokskogen på 371 slag trea blev Österlen på 375 slag och Flommen fyra på 384 slag.

Omgång 3

H40 (Marcus Wigren) Elisefarm

Så var omgång 3 spelad i H40. Tyvärr hade vi väldigt svårt att få ihop lag. Detta berodde på att hela Lomma kommun hade skolavslutning den dagen och jag själv hade 2 barn med skolavslutning och 1 med student. Synd att vi inte uppmärksammade detta i våras och bad om flytt av omgången. Så tyvärr blev vi bara 4 spelare som kämpade på Elisefarm.

Resultaten blev
Joacim Björklund 81
Johan Eliasson 85
Mattias Lindén 86
Jim Engberg 95

Vi hade några spelare som hade några tuffa hål.Vi producerade totalt 1 trippelbogey, 3 fyrpelbogeys och 1 sjupelbogey (heter det så?). Speciellt lite synd tycker jag om Mattias som var på väg mot en superfin runda men avsluta med 11 slag på sista. Trots det enbart 3 slag sämre än sin hcp. Så det måste blivit rejält med poäng i alla fall.

H60 (Conny Nilsson) Malmö-Buröv GK

Då har H60 lag 2 spelat sin tredje match som avgjordes på Malmö – Burlöv.

Det var varmt med lite moln på slutet gjorde att det inte kändes väldigt jobbigt.
Lagtävlingen vanns av Malmö-Burlöv på 346, Bokskogen 355, Örestad 367, Ljunghusen 367 och Öresund 370.
Tabellen efter 3 matcher är
Malmö – Burlöv 1053
Bokskogen 1072
Ljunghusen 1095
Örestad 1120
Öresund 1151
Bäst i laget var Svenne Einarsson på 85 och det blev han trea på. Övriga som ingick i laget var Leif Larsson på 91, Conny Nilsson på 94, Anders Jönsson på 97, Hasse Lindegård och Johan Barwe’n.
Conny Nilsson blev fyra i nettoklassen på 73.
Nu match nästa vecka och då har vi hemmabana.

H70/1 (Mark Nesling) Rya GK

H70/1 spelade på Rya GK’s fantastiskt fin bana – dock med lite tröga greener. Väder apparna lovade regn och en åskskur drog förbi. Vi blev lite blötta men fick inte i närheten av den regnmängd som drabbade Båstad som ligger inte långt bort. Vi får finna oss i att blir utklassade i Div 1 men Bertil Johansson fick ett netto pris på fina 69 slag. Våra brutto resultat behöver inte nämnas. Den som är nyfiken kan kolla i MinGolf.

H70/2 (Per Gillheim)

H70/2 Spelade på Ellinge banan Eslövs GK. Regnet hängde över oss men vi klarade det utan en droppe på en fin och trevlig bana.
Resultaten blev lite bättre denna gång under 400 (378 slag)
Lasse F 93, Ingmar P 94, Per G 94, Peter N 97 och Gert H några slag mer. Vi var bara 5 st det finns plats för 6 i laget.
Nästa runda är på Lunds Akademiska Gk den 13/6.

H75/1 Sven Nyberg (Tomelilla GK)

Så var det dags för höstens första seriematch. Resultatet på Tomelilla GK blev som vanligt både upp och ner. Trevlig runda trots svårigheter. Svårast för dagen var puttningen. Trots en del höga scorer blev vi 3:a på 365 slag och behåller vår serieledning.
Resultat:
Kåre L 85 (brutto 3:a)
Ulf S 93
Gert N. 93
Claes U 94
Björn J 99
Anders D 100

Nästa match äger rum 29/8 på Söderslätts GK som enligt Kåre har börjat släppa upp ruffarna!

H75/2 (Anders Davidsson) Hinton GK, Rönnebäck

De olika väder-apparnas hot om regnskurar visade sig vara utan täckning. Vi fick en fin golfdag i lagom temperatur med växlande molnighet och ytterst lite vind.
Kenneth Gullberg tog verkligen tillvara på de fina förhållandena och kom in som Bruttotrea med 86 slag. Starkt gjort av en kille med spelhandicap 22!
64 netto var det ingen som kunde matcha utan nettovinnare blev i stället vår egen Christer Ericsson med 69 netto. Själv kunde jag inte följa upp succen från förra torsdagen – lagledaransvaret blev nog för tungt.

Lagresultaten:
The National 356
Tegelberga 358
Örestad/2 364
Hinton R-2 368
Lund 384
Österlen 392

Individuellt brutto:
Kenneth Gullberg 86
Christer Ericsson 88
Sven Nyberg 93
Anders Davidsson 97
Anders Schurmann 100
Tomas Pålsson 102

H80 (Stig Wessman) Bokskogens GK

Bokskogen den 30/5 på Kungsbanan.
Tredje omgången spelades på Bokskogens Kungsbana.
Örestad lyckades bra med ett lag resultat på 359 slag vilket var 13 slag bättre än tvåan Österlen 1 på 372 slag.
Individuella från ÖGK var Arne Sandberg på 83 slag , Sven Andersson på 89 slag, Matts-Ola Forsvik på 92 slag och Stig Wessman på 95 slag.

Omgång 2

H40 (Marcus Wigren) Lydinge GK

Omgång 2 spelades på Lydinge GK i riktigt tuffa vindar. Det ser man både på våra egna resultat och andras. Att det bara var en enda score under 80 och det var från en kille med +2,6 i hcp som gick 4 (76 brutto) över säger en del. Och att vinnaren netto gick 4 sämre än sin hcp säger ännu mer.

Resultaten för oss blev enligt nedan (par 72). Jag förstod att bortsett från att vindarna gjorde det tufft att träffa green så stannade bollen aldrig om man landade på green. Och sedan var det svårt att putta. Vi hade en i laget som drog till med 49 puttar. Jag är övertygad om att den killen spelat vår korthålsbana på samma resultat någon gång, inkl alla slag. 😊

Jonas Hagre 88
Mattias Lindén 93
Fredrik Thörnlund 97
Johan Eliasson 97
Johan Bäck 100
Joacim Björklund 103

Tyvärr gav dessa resultat oss en sistaplats i omgången. Så nu får vi skärpa till oss. Vi ligger sist efter 2 omgångar men eftersom både Öresund och Lydinge haft sina hemmaomgångar så hoppas vi kunna utnyttja detta framåt. Det är 9 slag upp till en fjärdeplats.

H50 (Jim Bergvall) Falsterbo GK

Näset bjöd på mycket sol, ett par regnstänk och ovanligt lite vind denna torsdag. Laget kämpade på men slutade en dubbelbogey bakom 5:e-platsen.

Lagets bästa scorer stod Patrik, Stefan, Martin och Per för.

Patrik Larsson

80

Stefan Nilsson

80

Martin Ljungberg

81

Per Dagermo

85

Omgången vanns av Eslövs Golfklubb på åtta slag före tvåorna.

1 Eslöv +22 306
2 Ljunghusen +30 314
3 Landskrona +36 320
4 Bokskogen 2 +39 323
5 Falsterbo +40 324
6 Örestad 1 +42 326

H70/2 (Kristian Ståhl) Landskrona GK

Bästa Brutto hade Mats på 97 vilket gav en sjuttondeplats. Lasse var näst bäst på 102 slag och plats 24. Ingemar hade samma resultat och knep plats 25. Per femma på 105, Bertil därefter, på 108. Kristian sist efter totalkollaps på de sista fyra hålen.
Mats tog även vårt bästa netto på 83, vilket gav en femtondeplats
Lasse tvåa på 85, plats 18, Bertil Nygren nr tre på 86, plats 20, femma Perry och sexa Kristian.
Lagtävlingen vanns av hemmabanan på 340 följt av Lund 1 på 357, och Eslöv på samma antal slag. Malmö Burlöv fyra på 379, ST Ibb femma på 401 och vi sist på 406, mycket mitt fel!
Hälsningar från en förkrossad kapten!!

H75/1 (Sven Nyberg) Örestads GK

Vår andra seriematch avverkades 13/6 på vår fina hemmabana. Vädergudarna var på väldigt ombytligt humör, strålande sommarhimmel blandades med lätta regnskurar. Som vanligt får vår bana väldigt fina omdömen av alla inblandade.
Resultatmässigt presterade vi bra, alla 6 i laget kom bland de 16 bästa(brutto).
Våra individuella resultat:
Claes U 86, Bruttopris
Ulf S 87, Nettopris
Gert N 89
Björn J 92
Sven N 94
Paul J 95
Vårt lagresultat innebär att vi har tagit ledningen i serien med 20 slag före tvåan Bedinge GK.
Vår nästa match blir i Tomelilla 15 augusti.

H75/2 (Bo Gunnarsson) Lunds AGK

Anders Davidsson storspelade med 83 brutto blev delad 3:a Man vann på 80 slag .
Netto blev Anders 2:a. Jag själv, hade stora problem med en bunker, det tog 5 slag innan jag kom upp.
Resultat:
The National 349 slag
Österlen. 349 slag
LAGK. 357 slag
Tegelberga. 365 slag
Örestad 2. 373 slag
Hinton. 391 slag

Våra resultat Brutto
Anders D. 83
Gert N. 93
Ted J. 96
Bo G. 100
Mikael G 101
Kennet G. 102

H80/1 (Stig Wessman) Söderslätts GK

Andra spelomgången på Söderslätts GK var en blåsig upplevelse upp till 17 s/m i byarna. Banan var i fint skick, föga överraskande vann en hemma spelare på 88 slag.
Söderslätt vann på 374 slag, tvåa Flommen på 381 slag och trea Örestad på 391 slag. De fyra som bidrog till lagets tredje plats var:

Stig Wessman 95 slag
Roger Nyberg 96 slag
Bo Börjesson 99 slag
Sven Andersson 101 slag
Stig Wessman fick även ett netto pris som trea.

Omgång 1

H40 (Marcus Wigren) Öresunds GK

Så har första omgången av H40 spelats på Öresunds GK. Själv kunde jag inte vara med och förstod att det regnat en stor del av rundan trots att vi hade fint väder i Bjärred. Otur för de som spelade. Efter första omgången ligger vi på 4:e plats, 5 slag efter just Öresund trots hemmabana så målet blir ju att minst gå om dem.

4 av 6 singelresultat räknas per lag och nedan framgår våra resultat. Såhär tidigt på säsongen som startat kallt har jag förstått att många knappt kommit igång. Själv har jag bara 2 varv i kroppen hittills.

Resultat brutto (par 71)
Joacim Björklund 76

Fredrik Thörnlund 78

Johan Eliasson 80

Jonas Hagre 82

Jonas Berggren 86

Johan Bäck 90

H50 (Jim Bergvall) Bokskogens GK

En solig men blåsig eftermiddag i början av maj genomförde vi vår första tävling i division 2S efter fjolårets förstaplats i D3S. Vår ambition är att kunna visa oss jämbördiga med det nu lite tuffare motståndet och det gjorde vi verkligen. Laget levererade, och knep tredjeplatsen! Laget är större än jaget men det ska ändå nämnas att av 34 startande placerade sig Stefan Nilsson och Martin Ljungberg på hedrande 6:e och 9:e plats individuellt. Martin hade dessutom näst bäst nettoresultat av alla. Gött jobbat!

Lagresultaten:

Ljunghusen, +27 (311 slag)
Eslöv, +35 (319 slag)
Örestad, +41 (325 slag)
Landskrona, +43 (327 slag)
Bokskogen, +46 (330 slag)
Falsterbo, +54 (338 slag)

H60 (Björn Lindwall) Öresunds GK

Efter en blåsig dag lyckades vårt lag komma in på mkt bra 2:a plats. Endast 5 slag efter Vellinge som hamnade på 341 slag.
Bästa brutto hade Yan Leger, samt att Thomas Lindqvist hade 3:e bästa brutto!
Laget bestod denna dag av Yan Leger, Peter Erlandson, Martin Bäckström, Thomas Lindqvist, Stefan Jönsson samt Leif Larsson!

Riktigt bra kämpat allesammans!

Nästa omgång spelas på Vellinge den 30/5!

H70/1 (Mark Nesling) Ljunghusens GK

Så har vår första omgång i division 1 spelats. Omgången spelats på en blåsig men solig Ljunghusens GK. Som väntad mötte vi lag med många singelhandicappare – det blir tufft att hålla sig kvar i högsta serien. Det blev ganska höga resultat i vinden för de flesta, med följande lag resultat

Rya 326, Ljunghusen 332, Österlen 336, Falsterbo 337, Båstad 340, Örestad 349

I Örestads lag utmärkte sig Bertil Johansson med 82 brutto (69 netto) och Jan Katra med 84 brutto (73 netto). Bertil fick första netto pris och Jan tog hem andra priset. Nästa match spelas på Båstads GK den 23e maj.

H70/2 (Kristian Ståhl) Malmö-Burlöv GK

Bästa Bruttot hade Peter på 94, följt av Per på 95, Kristian på 105, Bertil på 106. Femma och sexa Gert resp Lasse.
Nettobäst Per på 76 följt av Peter o Kristian på 78 och Bertil på 80. Därefter Gert och Lasse.
Lagvinsten gick till Eslöv på 364 slag, lika många.hade ST Ibb, Hemmaklubben trea på 368 följt av Landskrona på 372, Lunds Akademiska på 378 och dessvärre Örestad sist på 400 slag.

Men vi kommer tillbaka!

H75/1 (Sven Nyberg) Bedinge GK

Årets första seriematch är avklarad med bra slutresultat.

På Bedinge GK i strålande sol, men med väldigt kall, och byig vind skötte sig laget till 2/3 alldeles utmärkt, resterande 1/3 har sett betydligt bättre dagar!
2/3 räckte till en fin andra plats med resultatet 344 slag, endast 4 slag efter segrande Bedinge.
Banan var i bra skick, med en hel del lurigheter – väl värd ett besök.
Vi tog hem individuella priser, Claes bevarar sin fina form, brutto 3:a, likaså Ulf Stjernfeldt, netto 3:a.

Vi fick veta att Hinton hoppar av och ersätts av Tomelilla vilket innebär ännu en resa ner till kanten av Österlen i höst. Vi får alltså 2 matcher på våren och 4 i höst.
Vår nästa match blir hemma på Örestad 13/6.
Allas resultat
Claes Ulveryd 84
Kåre Larsson 84
Ulf Stjernfeldt 87
Paul Jönsson 89
Björn Jönsson 99
Sven Nyberg 100

H75/2 (Bo Gunnarsson) Tegelberga GK

I strålande sommarväder, startade vi årets seriespel på Tegelbergs kuperade och i dag lite blåsiga bana.
Lagtävlingen vanns av Hemmalaget med 351 slag.
Vi delade 2:a platsen med Lunds Akademiska. på. 358 slag.
Individuellt plockade Örestad hem 3st priser av 6, så vi var nöjda.

Våra resultat:

Brutto Netto

Bo Gunnarsson 85 (2) 68 (2)
Ulf Stjärnfeldt 90 (10) 74 (5)
Christer Ericsson. 91 (13). 76 (8)
Tomas Pålsson 92 (16). 71 (4)
Michael Gedda 105 28). 84 (25)
Mats Berg 107(29) 86 27)
Glada pristagare på Tegelberga

H80/1 (Stig Wessman) Österlens GK

Premiären för H 80 lag 1 på Djupadal kuperade bana som var i fint skick.
Även vädret var perfekt för golf med en svag ostlig vind.
Spelet gick liksom banan upp och ned för en del spelare, laget kom på andra plats 7 slag bakom Flommen som även hade en brutto vinnare.
Vi träffade vår tidigare klubbchef på Djupadal där han numera utövar sin gärning, det blev ett glatt återseende.

De fyra spelare som bidrog till lagets andra plats fick följande resultat.
Arne Sandberg på 89 slag.
Bo Börjesson på 89 slag.
Sven Andersson på 93 slag.
Matts-Ola Forsvik på 93 slag.

Bo Börjesson blev tvåa i netto klassen.

H80/2 (Göran Olsson) Björkenäs GK

Seriespelet började med en nykomling för många av oss. Lite speciellt att spela 12 hål plus en halv runda igen på de första sex hålen.
Det var en trevlig och ganska utmanande bana speciellt eftersom det var nästan kuling denna

Omgång 6

H40 (Marcus Wigren) Örestads GK

Så har sista omgången spelats. På hemmaplan dessutom. För H40 blev det bara 5 omgångar denna säsong då omgången på Lunds Akademiska blev flyttad 2 gånger och sedan inställd. Som lag placerade vi oss som 3:a. Med tanke på att vi haft väldigt svårt att få ihop lag under säsongen och måste kika på detta inför nästa säsong så känns det ändå ok. Fullt lag har vi enbart haft nu sista omgången på hemmaplan. Sista omgången genomfördes i strålande perfekt väder utan någon större vind. Ändå blev det väldigt höga resultat och det kan vi nog främst skylla ruffarna på. Ruffarna på Örestad är otroligt tuffa just nu. Väldigt saftiga och gröna vilket gör i princip alla slag från ruffen svåra, såväl långa som korta järnslag och framförallt runt green.

Lagets resultat sista omgången blev:
Jonas Hagre 78
Marcus Wigren 80
Joacim Björklund 81
Jonas Berggren 83
Fredrik Thörnlund 84
Johan Eliasson 86

Jonas lyckades knipa ett nettopris tack vara att han så fint stannat kvar till skillnad från en del före i prislistan. Och för detta kan han göra veckohandlingen på ICA i Lomma lite billigare.

Vi tackar för säsongen som gått och hoppas på ordentligt nya tag nästa år och att vi då får lite lättare att hitta spelare. Kanske finns en massa 39-åringar i klubben just nu som kan vara med nästa år 😊

H70:1 (Kåre Larsson) Mölle GK

Torsdag den 14 september spelades sista omgången. Det bjöds på en strålande höstdag och banan var mycket grön med tuffa ruffar efter olika regnperioder. Greenerna var snabba och dagens pinnplaceringar gjorde att de flesta spelarna fick puttfrossa då bollar rullade av greener här och var. Trots höga spelresultat totalt sett placerade spelare från Örestad sig på plats 3, 5, 7 och 8 och några ” runner up” på plats 17 och 18.
Inför sista omgången hade Örestad en ledning i serien på 18 slag. Allt kunde hända men när alla hade samlat sig visade det sig att Örestad vann både dagens tävling och hela serien år 2023 med 28 slag före Torekov GK. Örestad vann 4 deltävlingar av 6 under säsongen.
Detta innebär att år 2024 spelar Örestads H 70 lag 1 i division 1 i Skåne. Mycket glädjande!!
På bilden nedan gläds dagens deltagare i laget med Mark, Jan P, Kåre, Jan K, Urban och Bertil.

Nu går stafettpinnen vidare till ny lagledare nästa år. Jag vill tacka dagens deltagare och andra som vid tidigare spelomgångar medverkat till seriesegern i H70 D2N år 2023 och lycka till nästa år.

H70:2 (Kristian Ståhl) Trelleborgs GK

Inför denna avslutande omgång var läget att Ljunghusen ledde serien med 12 slag före oss.
Eftersom de som vanligt ställde upp med ett lag med lägre spelhandicap än vi ( 15,5 i snitt mot vårt lags 19,7)
krävdes det något utöver det vanliga om vi skulle kunna ta hem seriesegern.
Och det gjorde vi!
När alla spelarna var inne visade det sig att vi var 13 slag bättre än Ljunghusen och tog hem seriesegern med ETT slag (2203 mot 2204).
Så nästa år blir det Div 3 igen.

Individuella resultat:
Mats Sköld 86 (vinnare brutto)
Kåre Larsson 92
Anders Davidsson 92 (3:a netto)
Per Gillheim 100
Mats Berg 104
Gert Hansson 111

Här ser vi ett glatt gäng efter att seriesegen är fixad

H75:1 (Sven Nyberg) Örestads GK

I strålande väder blev serieavslutningen hemma på Örestad en klang- och jubelföreställning!
Vi hade ambitionen att lägga beslag på plats 3, ta in 8 slag på Österlens GK – och vi lyckades! Tack vare topprestationer av alla – utom lagledaren 😖!
Vår bana fick massor av beröm, inte minst av dagens – och seriens – suverän, Bertil Ögren från Hintons GK
Nu är det dags att summera en bra säsong, där vi lagt beslag på en hel del priser. Tack till hela laget som gjort väldigt bra resultat genomgående under året.
Vi tackar också Sven Andersson, som trots sin konvalescens, dök upp och delade vår glädje. Sven förstärker nästa år H 80.

Dagens resultat
Lag
1. Örestads – 336
2. Hinton – 336
3. The National – 345
4. Österlen 1 – 350
5. Söderslätt – 361
6. Landskrona – 396
Individuellt
Gert N, netto 1
Ulf S, netto 2
Christer E, netto 3
Därefter kom Björn J, Kenneth G och Sven N i nu nämnd ordning,
Tack för årets prestationer, vi skall försöka få till en match mot lag 2. Återkommer!

H75:2 (Bo Gunnarsson) Romeleåsens GK

Så har laget avslutat seriespelet 2023. Romeleåsen bjöd på en höstfin bana, med något långhåriga greener. Vi placerade oss på 4:e plats i dag.
Serien vanns av Kävlinge GK, så dom slipper vi möta nästa år. Vi placerade oss på 4:e plats, vilket jag tycker är fullt godkänt.Framförallt har vi haft trevligt och tar nya tag nästa år.

Individuella resultat:
Bo Gunnarsson. 89. Nettopris
Pier Rijpma. 91
Leif Blomberg 93. Nettopris
Tomas Pålsson. 94
Anders Schurman 94
Michael Gedda 98

H80:1 (Rune Johansson) Kristianstad GK

En säsong som var helt OK fram till sista omgången i Kristianstad.

Vi höll en fjärdeplats hela tiden, vilket var kravet för att stanna kvar i Div 1.

Bra spel fram till femte omgången i Båstad där vi tyvärr inte kom upp i normal nivå. Inför sista omgången i Kristianstad, var vi 11 slag före Vasatorp och fjärde plats. Tyvärr klarade vi inte av att hålla undan. När slutresultatet kom var vi två slag efter Vasatorp och spel i Div 1 var till ända för den här gången.

Jag tycker dock att vi kan vara stolta över åren i Div 1 2017-2023, med uppehåll för pandemin 20-21. På pallen tre gånger varav en seger 2019 är ett bra facit.

Det har varit mycket trevligt att få vara lagledare i ett lag som spelar i högsta serien, det har varit min dröm sedan många år som lagledare för olika åldersgrupper att någon gång spela och representera vår fina klubb i högsta serien.

Jag är övertygad om att laget tar sig tillbaka och vinner Div 2 2024.

Härmed tackar jag för mig och överlämnar lagledarskapet till någon annan.

Rune

Omgång 5

H70:1 (Kåre Larsson) Örestads GK

Torsdag den 24 augusti bjöd Örestads GK upp till spel för deltagande lag i D2N med en fin golfdag och återigen en fin golfbana, stort tack till banpersonalen. Dagens individuella segrare uttryckte vid prisutdelningen ” vilka fina greener ni har”. En annan angav sin tillfredsställelse med hur bra och informativt det är skyltat på banan.
Laget från Örestad vann med bra prestationer från flera pristagare och har nu en ledning i serien med 18 slag inför avslutande spel på Mölle GK den 14 september.
Vi söker hålla spelet igång även vid det tillfället!!!

H75:1 (Sven Nyberg) Österlens GK

” de’ e’ nog lite närmre till himlen från Österlen”
Vår femte seriematch ägde rum på Österlens Golfklubb, Djupadal, i väldigt bra väder och en rolig bana att spela, en hel del backar, kluriga greener, viktigt att hålla sig på fairway, och äppelträd som stod i vägen! Underbara vyer mot Stenshuvud och ut över havet.

Våra resultat:
81 Sven N
88 Ulf S (nettopris)
88 Gert N
90 Kenneth G
91 Björn J
94 Claes U
Vår prestation innebär att vi är på plats 4 i serien, 8 slag efter Österlens GK som gjorde ett väldigt bra resultat på hemmabanan, ett avstånd vi skall ta in när vi avslutar årets seriespel hemma på Örestad om 3 veckor.
Om seriesegern är det oerhört jämnt, Hinton Rönnebäck är 1 (ett!) slag före the National.

H75:2 (Bo Gunnarsson) Örestads GK

Örestadsbanan i bästa skick, enl utsago. Göran Hemgård vikarierade som lagledare eftersom jag själv hade förhinder. Enl. Göran så var det puttningen som inte fungerade .Våra resultat:
Kävlinge laget vann på 352 slag, och vi kom sist på 380 slag. Men nu tar vi nya tag.

Individuella resultat
90 Leif Blomberg. ( nettopris)
91 Anders Schurman
99 Pier Rijpma
100 Michael Gedda
104 Tomas Pålsson
104 Göran Heimgård

Omgång 4

H40 (Marcus Wigren) Trelleborgs GK

Så har då omgång 4 spelats i Trelleborg idag i ganska skönt golfväder. En omgång där vi bara fick ihop 4 spelare så samtliga resultat räknades. Om jag tolkar resultatlistan rätt fick däremot inte Eslöv ihop fullt lag och Lund är ju borta sedan innan. Tråkigt. Segrare i singeln blev en hemmaspelare i Trelleborg som gick 8 under par. Hans inledning med -5 efter 4 hål är ju rätt ok. Eaglen gjord på ett par 4.
Men stort tack till er 4 som spelade idag. Våra resultat blev (par 71):
Jonas Hagre 77 (lite taskig avslutning med 4 bogeys)
Mattias Lindén 82 (8 slag bättre sista nio, wow)
Fredrik Thörnlund 83
Andreas Nilsson 88

Nu återstår 2 omgångar. Redan nu på torsdag spelar vi Lunds Akademiska. Dvs den inställda omgången från stormen Hans. Hoppas många kan, vore kul om vi kunde bli fullt lag en denna gång.

H70:2 (Kristian Ståhl gm Anders Davidsson) Lunds Akademiska GK

Vi var alla rustade för regn men turligt nog kom det endast ett tiotal droppar. Banan var i bättre skick än vad de flesta av oss väntade sig. Många kala fäckar på greenerna (efter snömögel ?) förväntade man sig ändå inte efter allt regnande under juli. Trots att Anders L. hade ställt in vår träning kom vi ut bra. Brutto blev Janne P. tvåa (83), Bertil J. trea (85) och Anders D. fyra (86). Anders 66 netto var dessutom lägst med marginal. Lagresultatet blev 352 vilket innebar 20 bättre än Ljunghusen. Så nu toppar vi serien med 12 slag inför de två sista omgångarna!

H75:1 (Sven Nyberg) Söderslätts GK

Serieomgång 4 gick av stapeln på Söderslätts GK i väldigt bra golfväder. Banan är i utmärkt skick, förutom att vissa av de många, stora bunkrarna var svårspelade med tung sand efter nattens regnande. Greenerna var ´ärliga´ vilket innebär bra rull och att bollen ”gick dit du slog den, vilket kanske inte alltid var dit du ville” enligt dagens segrare.
Våra prestationer var av varierande kvalitet, men dagens resultat innebar att vi tog oss upp på plats 3 i serien.

Dagens individuella resultat:
Sven N      87
Gert N      88 (Netto 3;a 72)
Ulf S      90
Claes U      91
Christer E   92
Kenneth G   102

Nästa omgång spelar vi på Österlens GK, Djupadal, 24 augusti.

H 75:2 (Bo Gunnarsson) Kävlinge 10/8

Så var vi igång med seriespelet . Kävlingebanan visade sig från bästa sidan, trots en massa regn föregående dagar, var banan i fint skick.Varierande resultat i laget.
Laget kom på 2:a plats, efter Kävlinge som segrade på sin hemmabanan.( inte ovanligt)

Dagens individuella resultat
Björn Jönsson. 87 Brutto., 78 Netto
Bo Gunnarsson 90. 74. ( 3:e plats netto)
Tomas Pålsson. 92. 74
Pier Rijpma 95 83
Anders Schuman 99 81

Nästa omgång på Örestad den 24 augusti.

Omgång 3

H40 (Joacim Björklund) Hinton-Rönnebäck GK

Vi fick återigen spela i kraftiga vindbyar vilket har varit det normala under vårens 3 omgångar. Vi får se om höstens omgångar kommer att bjuda på spel i lättare förhållanden.
Banan var som vanligt i god kondition med gröna fina fairways och täta greener, dock så var greenerna mjukare och mycket långsammare än vad de brukar vara.
Resultatmässigt i dagens omgång blev vi femma (av fem lag) med en score på +58 mot dagen segrare Trelleborg och +15 mot närmaste motståndare Eslöv.
Vi fick idag kämpa i motvind då vi var ett par man kort till dagens omgång och fick ihop 4 man.

Våra resultat:
Joacim Björklund 86
Fredrik Thörnlund 88
Mattias Lindén 94
Andreas Nilsson 98

Efter vårens 3 omgångar ligger vi på nedflyttningsplats (5:a) och vi har 15 slag upp till Eslöv som ligger på 4:e plats.
3 omgångar återstår under hösten varav en på hemmabanan Örestad, så det finns goda möjligheter till att vi ska kunna ta oss förbi Eslöv.
Vi får träna på under sommaren och se till att vi har fullt lag till höstens omgångar.

H50 (Richard Åkesson) Österlens GK, Djupadal

Örestads Lag H50 levererade en 3e raka vinst, denna gång på Djupadal, Österlens Gk.
Vi leder nu med totalt 39 slag över Trelleborg, 52 slag över Söderslätt, 66 slag över Österlen.
Så vi är såklart mycket nöjda med de tre första omgångarna.

Önskar en strålande sommar, så ser vi fram emot de sista 3 omgångarna i Augusti – September.

H70:1 (Kåre Larsson) Bosjökloster GK

Bosjökloster GK bjöd den 25 maj på en speldag med sol, lite vind och som vanligt gröna och fina greener. Det var dock trögt vid puttning så inte ens medlemmarna kände igen sig! Deltagarna från Örestad GK spelade mycket bra och vann lagtävlingen. Individuellt vann Mark N på fina 79 slag. Kåre L blev 3:a på 83 slag och Jan K 4:a på 85 slag. Priser erhölls också.

Nu leder Örestad serien efter tre omgångar efter bra resultat av alla lagmedlemmar vid de olika speltillfällena. Inget resultat över 90 slag har behövt användas!

Nu sommarlov……

H75:1 (Sven Nyberg) Landskrona/Hildesborg.

Rejäla vindar in från Öresund gjorde banan svår, vilket avspeglar sig i resultaten. Vi höll ihop spelet väl med lagresultatet att vi kom på 2.a plats efter Hinton/Rönnebäck, som har denna series bästa spelare – Bertil Ögren – som vunnit de tre spelade omgångarna. Imponerande!

Våra resultat
Sven Nyberg 83 (Brutto 3 plats)
Claes Ulveryd 85 (Netto 3 plats)
Christer Ericsson 88
Ulf Stjernfeldt 90
Kenneth Gullberg 92
Paul Jönsson 97

Bra jobbar av alla, nästa match går av stapeln på Söderslätts GK 3 augusti, så det finns massor av tid att ha en härlig sommar. Till dess hoppas vi att Björn har blivit av med sin plastfot.

H75:2 (Bo Gunnarsson) Ö:a Göinge GK

Vårens sista seriematch avklarad, på Östra Göinge snustorra bana.Varierande resultat. Laget ligger på 4 plats, leder serien gör Skepparslöv
Örestads lag tog hem 2 nettopriser

Individuella resultat
Anders Schurman. 92 Brutto. 73 Netto
Bo Gunnarsson. 93. 76
Michael Gedda. 93. 75
Tomas Pålsson. 94. 75
Pier Rijpma. 96 80
Leif Blomberg 96 79

Ha en bra sommar ,så tar vi nya tag i höst den 10/8 på Kävlinge

GKH80:2 (Göran Olsson) Eslövs GK

Så var det tid den 25 maj att åka till Eslövs GK för sista vårtävlingen. Även här hade vi tur med vädret och i strålande sol kom också resultaten att bli bättre. Här tog vi riktigt storslam och visade att vi kan spela bra golf!
Vann gjorde Bertil Malmström på fina 63 slag netto och på 2.a plats Göran Olsson på 65 slag och slutligen på 4.e plats var Nils Held på banas par 70 slag. Fantastiska resultat.
Det var även bra för lagtävlingen och nu börjar vi närmar oss toppen, målsättningen är att blir minst 2.a och åter ta steget upp till div 2.
Efter sommaren har vi Söderåsens GK, Vellinge GK och hemmaplan på Örestad kvar att spela.

1.a Örestads GK 273 slag
2.a Sjöbo GK 279
3.a Vellinge GK 283
Totalt efter 3 omgångar:
Sjöbo GK 828 slag
Eslöv GK 841
Örestad GK lag 2 845
Abbekås GK 858
Söderåsens GK 871
Vellinge GK 885

Omgång 2

H40 (Marcus Wigren) Vellinge GK

Då var omgång 2 avklarad. Även denna gång blåste det rätt ordentligt och Vellinge GK var ganska torr och hård men i trevligt skick, lite hoppiga greener och en handdammsugare hade hjälpt för vinden hade blåst ner mycket skräp på greenerna. Till på köpet hade greenkeepern haft riktigt skoj när han satte flaggorna. Framförallt sista 9 var det knappt en enda som inte stod på greenens svåraste ställe. Det var rätt gott om de placeringarna första 9 också. Men även om det blåste så var det varmt och skönt äntligen, så mycket trevligare att spela golf då. Men ändå lite spännande att se vad PCC blir i nattens lotteri, på Eslöv blev det ju +3, jag gissar på +1 idag.

Resultatmässigt blev vi 4:a även denna gång. Lunds Akademiska fick tyvärr inte ihop lag denna gång och med tanke på förra omgången där de bara var 3 spelare om jag minns rätt så tror jag deras säsong är över. Men jag tror att vi ändå kommer spela på deras bana efter sommaren. De kanske ska vara glada att de inte var 3 spelare för dagens sämste resultat var 101 (den killen hade 12 i på ettan så sedan spelade han ju upp sig) så de hade väl då fått räkna en 119-score.

Våra resultat:
Marcus Wigren 79
Joacim Björklund 83
Fredrik Thörnlund 89
Andreas Nilsson 89
Mattias Lindén 92

Johan Eliassons knä är fortfarande osmort och han fick kasta in handduken idag också.

H50 (Richard Åkesson) Bedinge GK

En liten rapport från de 2 första omgångarna för H50 laget.
1a omgången på Trelleborg vinst med 16 slag, 2a omgången på Bedinge blev också vinst men med 7 slag.

Team Örestad H50 gick ner på 1 lag i år. Vi spelar i division 3 och har på pappret det bästa laget i serien enl hcp. Så vårt blygsamma mål är givetvis vinst och upp en serie. Men det ska göras också! Det är stort intresse och vi har nästan 20 spelare att välja mellan. Hård konkurrens om platserna.

Och vilket fint spel från laget! Vi leder nu med 24 slag och allt känns bra inför nästa omgång.

Bilden visar 2 glada pristagare från Bedinge. Stefan Nilsson och Patrik Larsson.

Hälsningar från den stolta coachen Richard Åkesson

H70:1 (Kåre Larsson) Perstorp GK

H70 lag 1 gick upp i division 2 N inför seriespel år 2023. Nu har 2 omgångar spelats i år och det har resulterat i en tredjeplats både i Torekov och Perstorp. Totalt ligger vi 3:a med 699 slag, 12 slag efter ledande Torekov och tvåan Perstorp ligger 2 slag före Örestad.

I Torekov den 27 april var det mycket vind och kallt medan Perstorp bjöd på sol och ca 20 grC idag den 11 maj.
Perstorp’s greener var i gott skick och det bjöds på en hel del luriga/kluriga hålplaceringar där tålamodet prövades hos alla spelare av greenernas onduleringar här och var.

H70:2 (Kristian Ståhl) Söderslätts GK

Det var tätt i dag. Janne näst bästa brutto, 84 slag, Claes 88, Per 92, Anders 96, Ingemar 97 i debuten, och Mats 105.
Bästa.nettoresultaten i laget blev Janne och Claes på 72, följda av Per på 73.
Laget blev trea på 360 slag, 11 efter Ljunghusen och ynka två efter Trelleborg.
Bra kämpat och nu laddar vi för hemmamatchen 25 maj!

H75:1 (Sven Nyberg) Hinton GK/Rönnebäck

Seriematch 2 – Hinton/Rönnebäck

Dagens match bjöd på väldigt varierande kvalitet på vårt golfspel. Bäst gick det för Ulf Stjernfeldt som blev Netto 1:a.
Banan är utmanande och bjöd på en hel del vind!
Vårt lagresultat blev måttliga 368, vilket gav oss en 5.e plats.

Individuella resultat
Sven N B 89, N 80
Ulf B 90, N 68, kanon!
Kenneth B 94, N 75
Paul B 95 N 74
Gert B 95 N 74
Sven A B 100 N 84
H75:2 (Bo Gunnarsson) Ljungbyheds GK
Seriematch 2 avklarad- Ljungbyhed
Varierande resultat, Sammanlagt ligger vi fortfarande 3:a efter 2 omgångar, Bra jobbat !
SKEPPARSLÖV LEDER MED 697 slag, KÄVLINGE 2:a 708 slag, och vi ÖRESTAD 3:A med 730 slag, det är bara att kämpa på !

INDIVIDUELLA RESULTAT
Bo Gunnarsson. Brutto 83 netto. 68
Tomas Pålsson ” 89. ” 72
Mikael Gedda. ” 91. ” 74
Leif Blomberg. ” 93. ” 77
Thomas Isaksson. ” 95. ” 75
Göran Heimgård. ” 98. ” 79

H80:2 (Göran Olsson) Abbekås GK

Idag var vi på sydkusten och Abbekås GKs berömda ”bunker” bana. Fint väder även här och våra resultat blev också bättre.
Bäst var även här Nils Held på 70 slag netto följd av Hilbert Johansson på par 72 och Lennart Hansson, även han på par 72.
I lagtävlingen spelade vi upp oss och blev tvåa denna gång på 280 slag, 3 slag efter hemmaklubben Abbekås på 277 slag.

Omgång 1

H40 (Marcus Wigren) Eslövs GK

Så var första omgången avklarad i ganska ordentliga vindar. Greenerna var fantastiska på Eslöv medan banan i övrigt var ganska hård och studsig. Kostade mig bla några slag när jag studsade out ca 30 meter förbi flaggan 😊
Rent siffermässigt hade vi inga resultat vi ska skryta med men vi blev ändå 4:a bara 4 slag efter 3:an och med en PCC på +3 så ansågs ju rundan rätt tuff.
Bara 2 rundor under 80 på en bana med par 70. Själv har jag ytterst sällan 3 pliktslag samma runda, men så kan man inte heller säga att jag hade kontroll på bollen direkt. Ändå chansade jag på att driva green på deras 16:e och var i greenkant. Men ingen birdie för det ☹.

Resultat (vi var ju bara 5 spelare då Johan Eliassons knä har blivit gammalt.)
Joacim Björklund 84
Peter Buregård 86
Marcus Wigren 86
Fredrik Thörnlund 89
Mattias Lindén 94

H70:2 (Kristian Ståhl) Rönnebäcks GK

För mig som aldrig spelat där var det en väldigt positiv upplevelse, Banan utmanade och omväxlande, med stora höjdskillnader. I jättebra skick.
Vi vann drabbningen på 377 slag, 10 slag före Ljunghusen. En riktigt bra start på säsongen! Lasse F krossade banan och hade bästa brutto på 88 slag. Claes Lundin gick in på en finfin tredjeplats med 91 slag. Per hade 93, Bertil 95 och Gert och jag 97. Så alla under 100 trots blåsigt väder! Stark insats. I och med att jag ju får dra så många slag hade jag bästa netto, 67 slag. Lasse var, tror jag, ett slag efter, men iom att han tog bruttopris fick han inte nettopris också.

H75:1 (Sven Nyberg) PGA Bara

Första matchen spelad.
Frånsett PGA laget var det en jämn match, 5 slag från 2:a platsen är OK.

Resultaten såg ut så här:
Sven N B 81, N 71
Christer E B 90, N 75
Kenneth B 92, N 73
Claes B 93, N 77
Sven A B 101, N 85 (Stora bilproblem)
Jörgen O, B 113, N 96 (Äventyr i en bunker)
Vi tar nya tag i nästa match på Rönnebäck.

H75:2 (Bo Gunnarson) Skepparslövs GK

Första seriematchen avklarad.Varierande väder, växlade med hagelstorm och stiltje. Typiskt aprilväder. Snabba greener , lite svårt få stopp på bollen
Vi kom 3:a i laget. 374 slag, Örestad tog hem alla netto priser.

Individuella resultat
Michael Gedda. Brutto. 92. Netto. 72
Bo Gunnarsson. ” 93. ” 75
Pier Rijpma. ” 94. ” 77
Thomas Isaksson. ” 95. ” 72
Anders Schurman ” 95. ” 75
Ulf Stjernfeldt. ” 97. ” 80

H80:1 (Rune Johansson) Landskrona GK

Resultatet av seriepremiären var ju varierande. Om man jämför med föregående års premiär i Kävlinge, då vi hade 383 slag.
Båstad vann då på 365 slag, är ju årets premiär bättre slagmässigt. Då hamnade vi på en delad tredje plats.

Stig wessman 90
Bo Börjesson 91
Arne Sandberg 87
Rune Johanson 100
Roger Nyberg 90
Gösta Franzén 94
LAGRESULTAT (fyra bästa)
Örestad 358
Båstad 323
Flommen 372
Kristianstad 338
Vasatorp 362
Landskrona 337

H80:2 (Göran Olsson) Sjöbo GK

H-80 lag 2 var den 27 april på besök hos Sjöbo GK för första seriematchen.
Som vanligt en trevlig bana som var i mycket bra skick och med fina snabba greener.
Resultatet för vår del blev ”så där” men ännu är det tidigt på säsongen.

Bäst blev:
Nils Held 77
Matts-Pla Forsvik 78
Bertil Malmström 78
Lennart Hansson 78
Hilbert Johansson 79
Göran Olsson 81

I lagtävlingen var Sjöbo GK på hemmaplan överlägsna med 264 slag och vi från Örestad GK på 4.e plats med 292 slag.
Nästa vecka åker vi ner till Abbekås GK och alla deras bunkrar,
men nu har vi precis haft ett träningspass med Anders och hoppas att bunkerträningen skall ge utslag.

Nu är säsongen slut och här kommer rapporter från våra lag

H40

Efter 2 års uppehåll pga något virus som vi alla känner till var det äntligen dags att att återuppta H40. Totalt 13 spelare har vi varit i laget. Vi inledde en underbar och vindstilla (nästan) majdag på Flommen. Med bara 4 spelare blev vi ändå 3:a i omgången 20 slag efter hemmalaget, till viss del hjälpt av att Marcus Wigren vann singeln på 70 brutto, en av bara 3 ronder på alla omgångar under par för alla spelare och alla omgångar. Detta försprång höll Flommen ungefär och vann serien med ca 15 slag före oss. Men vi är lite extra stolta av att ha vunnit singeln på 4 av 6 tävlingar (Marcus x 2 och Stefan Nilsson x 2). Som komplement till vindstilla Flommen spelade vi Örestad i full storm (20 sekundmeter) och slog klubbor vi aldrig tidigare slagit. Endast en spelare i startfältet kom in under 80 brutto. En tävling där vi fick otroligt mycket beröm för banans kvalitet, och i synnerhet greenerna. De var så snabba att bollen blåste iväg i vinden för flera spelare.
Så vår andraplats innebär ju att vi minst stannar kvar i serien till nästa år. Nästa år tar vi nya tag, det viktiga är inte vilken division vi spelar i utan vilka banor vi får spela, en perfekt ursäkt när seriesegern uteblev.
Marcus Wigren, lagledare

H50:1

Vi hade i början av säsongen svårt att få ihop fullt lag, men valde ändå att köra vidare med två lag för H50.
Vi har varit 8 engagerade och slitstarka spelare, jag vill verkligen tacka alla som ställt upp fantastiskt bra.
Efter en stark inledning tappade vi lite mark, speciellt när vi mötte riktigt tuffa vindar och förhållanden på Falsterbo med bara 4 spelare och den lite jobbigare ruffen på Söderslätt. Skam den som ger sig, första gången vi hade fullt lag var sista omgången och då vann vi också omgången, delade samma resultat som Falsterbo.
I övrigt var det väldigt jämnt, det skiljde bara 38 slag mellan andra och sjätte plats. Till slut fick vi ändå nöja oss med en femte plats och det saknades bara 7 slag till fjärde plats.
Vi får se vilken division det blir nästa år. Bäst resultat under året gjorde Oskar Bergenudd och Conny Hertzberg som både gick runt på 76 slag.
Jim Engberg, lagledare

H70:1

Inför seriespelen i år har Örestad haft två lag deltagande i kategorin H70. Inför sista deltävlingen för året hade lag H 70:1 för Örestads GK möjlighet för att vinna sin serie i division H70 D3V
Sista deltävlingen på Örestads GK den 15 september bjöd på tuffa spelförutsättningar med mycket vind och lite regn emellanåt tillsammans med en välpreparerad golfbana med fina och snabba greener. Stort tack till banpersonalen från både klubbens deltagare och de olika besökande gästlagen vilka uttryckte sin beundran för de fina greenerna och greenområdena.
Örestad GK spelade väl och klarade en hedersam andraplats för dagen men det viktigaste är att serien vanns totalt sett. Det innebär att nu kan vi förvänta oss en annan spelnivå i division 2 till nästa år. Tack och grattis till de medverkande idag av Lars F, Jan K, Kåre L, Mark N, Jan P och Claes U som nu spelade hem serievinsten.
Kåre Larsson, lagledare

H70:2

Vi hade fjärdeplatsen och därmed fortsatt spel i samma division nästa säsong fram tills sista omgången. Tyvärr tog sig Bedinge då förbi oss, på ett blåsigt men fantastiskt fint Tegelberga. Vi slutade femma, med Malmö-Burlöv på behörigt avstånd. Enligt plan flyttas de två sista ned. men tydligen är det inte givet
Kristian Ståhl, lagledare

H75:1

Säsongen 2022 har varit lite upp och ner. Vi började med en träff för att lära känna våra nya medlemmar, Ted Jablonowski och Roger Nyberg och att hälsa Christer Tornéus välkommen tillbaka. Pro Therese gav oss tips om det mentala spelet.
Vi parkerade oss från början på plats 3 i serien och avståndet uppåt i tabellen växte efter hand, vi var 28 slag efter laget på plats 2 men så i omgång 4 hände nå’t.
I Falsterbo – där vi spelade i väldigt svår vind slutade vi tvåa och tog in 11 slag, så inför sista omgången var vi 17 slag efter.
Vi vann sista omgången! Vi tog in de 17 slagen och slutar på delad andraplats tack vare en stark laginsats, men framför allt ett kanonresultat av Björn J.
Tack alla tolv i årets trupp, vi ses för upptakt till våren 2023.
Sven Nyberg, lagledare

H 75 :2

Så var denna säsong av seriespelet avslutad. Vårt lag har presterat både vin och vatten, men vi har haft det trevligt, och vi kämpade på om att få behålla 3:e plats i serien, och det lyckades vi med.Vi hade 2 slag bättre än 4:e laget, efter 6 omgångar.
Segrare i vår grupp blev Lunds Akademiska, som efter sex omgångar hade lika många slag som Kävlinge, men Lund vann efter mycket räknande.
Nu tar vi nya tag, och tränar bra i höst och vinter inför nästa säsong.
Bo Gunnarsson, lagledare

H80:1

Nu är seriespelet till ända för 2022 med ett bra resultat. En fin andraplats efter suveräna Båstad.
Vi har nu i H 80 spelat i div 1 sedan 2017 med bra slutplaceringar.
Vi blev 2:a 2017, trea 2018 och vann 2019.
Ett stort tack till Er alla som ställt upp och spelat bra, det kan vår klubb vara stolta över.
Ett gäng ”gubbar” som kört sammanlagt 55 mil i Skåne och spelat bra golf, måste var en bra ålder.
Rune Johansson, lagledare

H80:2

H-80 lag två har bestått av följande medlemmar under 2022.

Göran Olsson (lagledare)
Matts-Ola Forsvik
Hilbert Johansson
Lennart Hansson
Nils Held
Kjell Jönsson
Sven-Åke Björner
Bertil Malmström

Serien har varit H-80 D2N d.v.s att vi hamnade i den norra delen av deltagande lag.
De lag som vi har spelat emot har varit intressanta och på fina golfbanor som vi inte så ofta besöker, men också lite längre sträckor att köra, med det har vi gärna gjort.

Att Örestad GK är den enda golfklubben i H-80 som under många år har två serielag är ett gott betyg för vår klubb och herrkommitten´s satsning på god friskvård även för oss äldre, och vi hoppas detta skall kunna fortsätta.

Slutställningen i H-80 D2N blev:
1. Landskrona GK 1570 slag
2. Bjäre GK 1621
3. Rya GK 1627
4. Ängelholm GK 1664
5. Örestad GK – lag 2 1693
6. St. Arild GK 1696

Det var alltså bara 29 slag ( 5 slag/spelomgång ) som vi skulle varit bättre föra att stanna kvar i div 2.
Nu blir det Div 3 nästa år, och nya utmanande klubbar.
Tack alla spelare för trevliga golfrundor, vi träffas på klubben och tävlingarna där under tiden som vi laddar upp inför 2023. Vi gubbar ger oss inte så lätt.

Göran Olsson

Här nedan kan du se vem som varit lagledare för respektive lag.

Är du intresserad av att spela nästa år så ta kontakt med lämplig(a) lagledare.
Observera att vi har bestämt att man skall spela in sin rätta åldersgrupp. Inga överåriga således utan man flyttar upp när man passerat en övre gräns.

Vid körning till bortamatcher rekommenderar vi en milersättning på 20 kronor som delas på antalet personer i bilen, inkl. föraren.

H40 Marcus Wigren marcus@famwigren.com
H50:1 Jim Engberg jim.x.engberg@gmail.com
H50:2 Mogens Milton mogens.milton@gmail.com
H60:1 Björn Lindwall bjorn.lindwall57@gmail.com
H60:2 Conny Nilsson conny_nilsson_55@hotmail.com
H70:1 Kåre Larsson kare.a.i.larsson@gmail.com
H70:2 Kristian Ståhl kristianstahl@hotmail.com
H75:1 Sven Nyberg nybergsven@hotmail.com
H75:2 Bo Gunnarsson bo.g04697045@telia.com
H80:1 Rune Johansson linoliv361@telia.com
H80:2 Göran Olsson gka.olsson@telia.com